April 01, 2022

Chleb z rodzynkami i prażonymi orzechami

Chleb dość niezwykły w smaku, więc być może nie wszystkim będzie smakował. Ale też i może zaskoczyć tradycjonalistów chlebowych i przypaść im do gustu.  Rodzynki nadają mu lekko słodkawą tonację. Orzechy wspaniale chrupią. Całość niczym ciasto, ale nadal, pomimo tych dodatków nie ma wątpliwości, że to chleb. Przypomniał mi nieco czasy studenckie i 
zjadane w Patterson Office Tower, na późne śniadanie czy też na lunch, bajgle z rodzynkami lub z jagodami. Kiedy jechałam je kupić, w windzie natykałam się na ludzi, którzy mówili że muszą napić się kawy by się obudzić. Zawsze mnie to bawiło, bo o ile bajgle były smaczne, to kawa była mocno lurowata. Kupowałam ją tylko dlatego, że nie było innej opcji, a nie na pobudkę czy dla smaku. 😉  Wracając do chleba, to jest on przepyszny sam z siebie, zwłaszcza na ciepło. Można go jeść bez jakichkolwiek dodatków - tak jak te bajgle. Równie smaczny jest z masłem, choć mnie najbardziej smakował z kozim serem lekko wzbogaconym konfiturą figową. 


300 g mąki pszennej
100 g mąki pszennej razowej
100 g aktywnego zakwasu (najlepiej dokarmionego dzień wcześniej)
150-200 g rodzynek 
150 g orzechów włoskich lub pekan
1 łyżeczka / 8 g soli 
360-380 ml letniej wody

Opcjonalnie - 1 łyżeczka suchych drożdży

Orzechy podprażyć na suchej patelni i schłodzić. 

W misie miksera umieścić obie mąki, zakwas, sól i wodę. Dobrze wymieszać na gładką masę. Pod koniec dodać rodzynki i orzechy. Ponownie dobrze wymieszać. Jeśli wspomagamy chleb drożdżami, należy je dodać wraz z innymi składnikami. 

Formę wysmarować tłuszczem. Przełożyć do niej chleb, nakryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. Chleb można również przełożyć do koszyczka do wyrastania. Koszyczek trzeba solidnie obsypać mieszanką maki pszennej i ziemniaczanej lub wyłożyć papierem do pieczenia.

Kiedy chleb urośnie (podwoi objętość) i jest gotowy do pieczenia, rozgrzać piekarnik do 425 F. Jeśli chleb wyrastał w koszyczku, dobrze jest go upiec w garnku żeliwnym. Powinien więc on rozgrzewać się wraz z piekarnikiem.

Gdy piekarnik osiągnie odpowiednią temperaturę, wstawić formę z chlebem i piec ok. 30-40 minut. Chleb, który wyrastał w koszyczku należy przełożyć do rozgrzanego garnka. Pierwsze 20 minut piec pod przykrywką, kolejne 20 bez przykrywki. Upieczony chleb ostudzić na kratce.

Uwagi dodatkowe
  • Kiedy jest ciepło sam zakwas wystarczy, by powstał doskonały chleb. W zimniejszym okresie, możemy go wspomóc łyżeczką suchych drożdży.
  • Chleb zaraz po upieczeniu kruszy się. Dobrze jest go całkowicie ostudzić i dopiero wtedy go kroić. Może to być trudne, bo chleb kusi by go od razu jeść.
  • Często mąkę pszenną razową zastępuję razową mąką orkiszową.
  • Chleb można też przygotować wieczorem, szczelnie owinąć folią formę lub koszyczek i wstawić do lodówki na powolne wyrastanie, a rano go upiec.









Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment