February 22, 2022

Perska zupa pomidorowa z soczewicą i ryżem

W najmniej oczekiwanym momencie wróciła zima. Zrobiło się mroźno, posypało troszkę śniegiem. Po żonkilach, które już z niecierpliwością zaczynają kwitnąć, po hiacyntach i tulipanach. Nawet róże już puściły pierwsze pędy. Miejmy nadzieję, że żadnym z kwiatów to nie zaszkodzi. W lutym co prawda nikogo nie powinno to dziwić, ale było już tak wiosennie, że mało kto pamiętał, że kalendarzowo jest zima i wszystko jeszcze może się zdarzyć. Luty najwyraźniej uznał, że trzeba przypomnieć o tym. 
Takie chłodne dni, gdy temperatura odrobinę podnosi się powyżej 32 F/0 C, są idealne by rozkoszować się tą rozgrzewającą perską zupą pomidorową. W niczym nie przypomina ona naszej zupy pomidorowej, ale wpasowuje się idealnie w smaki śródziemnomorskie - i przez dodatek przypraw, takich jak kumin, i składników takich jak soczewica. Ta zupa nie tylko rozgrzewa w zimowy dzień, ale i syci tak, że w zasadzie nic więcej nam nie jest potrzebne na obiad. Nic więc dziwnego, że jak inne zupy z soczewicy, w restauracjach jest podawana jako dodatek w małych miseczkach. 


3 łyżki ghee lub oliwy z oliwek
1 średniej wielkości cebula
3/4 szklanki (5 oz/140 g) zielonej lub brązowej soczewicy
1/2 szklanki (3.5 oz /100 g) nieugotowanego ryżu basmati
1 puszka (6 oz/170 g) przecieru pomidorowego
1 łyżeczka kuminu
1/4 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka suszonej mięty
1/4 szklanki soku cytrynowego 
6 szklanek/ 1.5 l wywaru z kurczaka lub warzywnego 1/2 teaspoon fine salt, plus more as needed
ok. 1 oz/30 g świeżej natki pietruszki
1 łyżeczka soli lub więcej do smaku
1/4 łyżeczki pieprz lub więcej do smaku

Opcjonalnie - feta lub jogurt naturalny, szczypior, ekstra natka pietruszki

Cebulę drobno poszatkować. W dużym rondlu podgrzać oliwę lub ghee. Dodać cebulę i smażyć ją na średniej mocy palniku aż zacznie się nieco brązowić. Dodać soczewice i ryż, przyprawy, a następnie wymieszać, tak by jej ziarenka pokryły się tłuszczem. Dodać koncentrat pomidorowy, sól, pieprz i dobrze całość wymieszać. Wlać 2 szklanki wywaru i mieszać tak długo, aż koncentrat się rozpuści/rozprowadzi. Następnie dolać pozostały wywar, zwiększyć moc palnika i doprowadzić zupę do wrzenia. Zmniejszyć moc palnika i gotować około 25-30 minut, aż ryż i soczewica są miękkie. Spróbować i w razie potrzeby dodać sól i pieprz. Zdjąć z palnika. 

Drobno poszatkować listki i delikatne łodyżki natki pietruszki.  Wsypać i wmieszać w gotową zupę. Tuż przed podaniem, dolać sok z cytryny i zamieszać. 

Podawać samą lub posypaną dodatkowo zielonymi świeżymi ziołami. Dodatkowo można posypać pokruszoną fetą lub z kleksem naturalnego jogurtu. 

Uwagi dodatkowe
  • Gęstość zupy można regulować dodając więcej wywaru lub wody. Oryginalna, zrobiona idealnie według przepisu, była nieco zbyt gęsta dla nas, więc rozrzedziliśmy ją dodatkową porcją wody. 
  • Doskonałym dodatkiem do zupy są wszelkiego rodzaju chlebki śródziemnomorskie takie jak pita, maca, sangak, a nawet naan. 
  • Jeśli nie mamy ryżu basmati, możemy wykorzystać dowolny ryż długoziarnisty.
  • Podobnie, jeśli nie mamy koncentratu pomidorowego, możemy użyć przecieru lub nawet zblendowanych pomidorów z puszki, i dodać mniej wywaru.

 



Inspiracja: Washinton Post

Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment