March 18, 2022

Chleb ukraiński

To jeden z takich chlebów, przy których trzeba postawić straż po wyjęciu z piekarnika, bo inaczej momentalnie znajdzie się amator podjadania. Zwłaszcza amator piętek. Albo przylepek, jak kto woli. Ma super chrupiącą skórkę i wilgotny miąższ. Doskonale się przechowuje i świetnie smakuje nawet po kilku dniach, zwłaszcza jeśli podpieczemy go w tosterze. Pasuje do wszystkiego - serów, miodu, dżemu, wędlin. Słowem - jest uniwersalny, a przy tym prosty w pieczeniu. Nieco zmieniłam sposób jego robienia gdyż zimą nie mamy w domu na tyle ciepło, by zaczyn mógł stać tylko 4 godziny, tak jak jest to sugerowane w oryginalnym przepisie. 






Zaczyn na zakwasie
190 g zakwasu żytniego razowego
220 g mąki żytniej jasnej
160 ml wody

Chleb
Cały zaczyn
400 g mąki pszennej chlebowej
95 g mąki pszennej razowej
2 łyżeczki soli
300 ml wody
Opcjonalnie: 2 g suchych drożdży

1 jajko do posmarowania z wierzchu
tłuszcz do posmarowania foremki
otręby do posypanie foremki


Wszystkie składniki zaczynu umieścić w misce i dobrze wymieszać. Miskę nakryć i odstawić w ciepłe miejsce - w ciepłe dni, zaczyn może być gotów po 4 godzinach, w chłodniejsze zaczyn można nastawić nawet na całą noc. 

Kiedy zaczyn zacznie pracować i rosnąć, połączyć go w dużej misie razem ze składnikami chleba i wyrobić na jednolitą masę. Najlepiej jest to zrobić mikserem, gdyż ciasto jest dość wilgotne i lepkie. 

Gotowe ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej otrębami formy. Formę nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godziny. Chleb powinien podwoić swoją objętość. 

Po mniej więcej 90 minutach (lub wcześniej jeśli chleb szybciej rośnie), rozpocząć rozgrzewanie piekarnika. Chleb nasmarować rozbełtanym jajkiem i najpierw piec w temperaturze 460 F/230 C. Po 15 minutach należy obniżyć temperaturę do 440 F/220, a po kolejnych 15 minutach do 420 F/210 C i piec kolejne 15 minut. Upieczony chleb ostudzić na kratce. 








Inspiracja: Moje Wypieki
Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment