October 26, 2023

Czernickie pierogi z mięsem i kaszą gryczaną

Czernickie pierogi z mięsem i kaszą gryczaną to kolejna propozycja kulinarna zainspirowana stroną Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której można znaleźć listę potraw i produktów regionalnych i tradycyjnych. I kolejne pierogi, które można przygotować zarówno jako samodzielne danie, jak i zagospodarowując resztki mięsa i ugotowanej kaszy. Tym razem to specjał z Czernic Borowych, które znajdują się w północnej części województwa mazowieckiego w zachodniej części powiatu przasnyskiego. Mazowsze zawsze słynęło z tego, że na jego terenach uprawiano najróżniejsze dobra, w tym zboża. Od przedwojnia był tu młyn, w którym przerabiano je na mąki. Ponieważ uprawiano tutaj także i grykę, stała się ona dość istotnym składnikiem potraw. Nic więc dziwnego, że trafiła w postaci kaszy do pierogów. Ten przepis jest nieco zmodyfikowaną wersją przepisu Koła Gospodyń Wiejskich, które działają w Czernicach i na wszelkie festyny i uroczystości lokalne lepią takie właśnie pierogi. 


Ciasto
1.1 lb/500 g mąki
4 łyżki/50 g oleju
250-300 ml bardzo gorącej, praktycznie wrzącej wody

Farsz
2lb/900 g wieprzowiny (łopatki lub karkówki)
1 lb / 450 g bobu
1 duża lub 2 mniejsze cebule
1/2 łyżeczki cząbru
4 ząbki czosnku
sól i pieprz do smaku
2 łyżki oleju do smażenia

Do podania - smażona cebula, skwarki, sos spod pieczeni, masło

Przygotować ciasto na pierogi. W misie miksera umieścić mąkę. Dodać olej i 250 ml bardzo ciepłej wody. Zacząć wyrabiać. W razie potrzeby, dodać stopniowo  pozostałą wodę - tylko tyle ile potrzeba. Ciasto nie powinno być zbyt luźne czy lepiące się. Nakryć miską i odstawić na 20-30 minut, by odpoczęło.  

Przygotować kaszę - odmierzyć ją szklanką. Zagotować dwa razy więcej wody niż mamy kaszy. Do wrzącej wody wsypać kaszę i sól do smaku, po czym od razu zmniejszyć moc palnika do bardzo małego. Garnek nakryć przykrywką i nie mieszając gotować tak długo, aż cała woda zostanie wchłonięta przez kaszę. 

Cebulę pokroić w piórka Na patelni rozgrzać olej, dodać cebulę i zeszklić na oleju. 

W średnim rondlu rozgrzać olej. Na nim obsmażyć z każdej strony wieprzowinę; w razie potrzeby obsmażać porcjami, tak by każdy kawałek miał zarumienił się. Gdy  mięso jest obsmażone dodać cebulę i smażyć ją, aż się lekko zeszkli; pod koniec dodać czosnek i jeszcze chwilę smażyć. Następnie dodać sól, pieprz i cząber. Całość zalać wodą tak by sięgała mniej więcej do połowy mięsa. Dusić pod przykryciem do miękkości mięsa, w razie potrzeby podlewając odrobiną wody. Nie należy jednak mięsa topić w wodzie - ma ono być duszone, a nie gotowane. Gotowe mięso ostudzić, a następnie przepuścić razem z cebulą przez maszynkę do mielenia, używając sitka o grubych oczkach. Wszystko dobrze wymieszać z przygotowaną kaszą. Gdyby farsz był za suchy, można dolać nieco powstałego sosu. W razie potrzeby doprawić solą i pieprzem według swojego smaku.

Ciasto na pierogi rozwałkować na taką grubość jaką lubimy. Szklanką czy też obręczą wykrawać kółka. Na środku ułożyć nadzienie. Zlepić brzegi, w dowolny sposób - z falbanką lub bez, a gotowe pierogi ułożyć na lekko omączonej tacce, macie silikonowej czy też papierze do pieczenia. 

W sporym garnku zagotować wodę. Do wody dodać sól - ok. 2 łyżeczek na 4 litry. Kiedy woda zawrze, włożyć porcję pierogów -  mniej więcej 12-15. Gotować około 5 minut. Odcedzić i ułożyć na wygrzanym półmisku. Podawać same lub okraszone skwarkami lub zarumienioną cebulą lub jednym i drugim. Oczywiście można też okrasić samym masłem.  

Przygotować omastę - 1 cebulę drobno pokroić i zeszklić na 2 łyżkach oleju. Jeśli chcemy można dodać pokrojony boczek i smażyć go wraz z cebulą. A można też wykorzystać sos spod pieczeni - sam lub dolany do zeszklonej cebuli. Wszystko zależy od naszych upodobań i smaczków. 😉

Pierogi odsmażane

Na patelni ułożyć jedną warstwą pierogi i smażyć aż się zarumienią. Przełożyć na drugą stronę i również ją zarumienić. 

Pierogi z mięsem i kaszą gryczaną świetnie smakują podane z surówką np. z pomidorów, ogórków kiszonych i drobno posiekanej zielonej cebulki, z kapusty kiszonej czy białej kapusty

Uwagi dodatkowe
  • Farsz warto przygotować z wyprzedzeniem - najlepiej poprzedniego dnia
  • Do farszu można wykorzystać resztki duszonej łopatki czy karkówki, która nam została z obiadu.
  • Do pierogów zasadniczo powinno się użyć kaszy gryczanej nieprażonej, ale i ta prażona świetnie się nadaje na nadzienie. 
  • Podobnie jak wszelkie inne pierogi, również i te można mrozić - zarówno surowe jak i ugotowane. Surowe pierogi układamy jedną warstwą na tacce, nakrywamy folią i wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin. Zamrożone przekładamy do torebek lub pojemników, w których je przechowamy. Pierogi ugotowane dobrze jest najpierw lekko posmarować masłem lub olejem tuż po ugotowaniu, a następnie postępować jak w przypadku mrożenia pierogów surowych. 
  • Pierogi z mięsem i kaszą gryczaną można też podawać i w wersji odsmażanej. Są przepyszne i - jak wiele pierogów - warte tego, by z każdej porcji zostawić ich nieco, by tak je zjeść.










Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment