February 11, 2024

Serduszka i kule czekoladowe

W naszym domu chyba tylko jedna osoba ma cierpliwość robić takie właśnie serduszka czy też kulki (bomby) czekoladowe. I nie jestem nią ja. 😉 Był czas kiedy nastała na nie moda - można było je kupić gotowe, można było znaleźć przepisy, a także dostać w prezencie. Jedni je robili sami, inni kupowali gotowe. Zawitały więc i do nas do domu - i te do jedzenia, i te robione dla innych. W środku znajdowały się mini marshmallow i gorąca czekolada. Na wierzchu dekoracja według uznania - od najprostszej, w postaci smug czekolady w innym kolorze, do fikuśnej z różnymi dodatkami w postaci jadalnego brokatu czy różnych posypek. Przepisy są najróżniejsze - jedne prostsze, inne bardziej skomplikowane z hartowniem czekolady w odpowiedniej temperaturze.  Tak przygotowane kule-bomby czekoladowe czy też serduszka są świetnym prezentem na Walentynki czy np. na Święta Bożego Narodzenia, imieniny, urodziny, itd. Choć zrobienie ich wymaga nieco cierpliwości, to z pewnością będą efektownym prezentem, który zasłuży na duży okrzyk podziwu od obdarowywanego. 


czekolada do topienia (chocolate melts) o dowolnej zawartości kakao i kolorze

posypki
mini-marshmallow
rozpuszczalne kakao/gorąca czekolada w proszku

Opcjonalnie - kilka łyżek śmietany do rozpuszczenia czekolady na ozdabianie, jeśli używamy zwykłej czekolady

foremki silikonowe w kształcie serduszek lub w kształcie kulek

Czekoladę rozpuścić w miseczce ustawionej na garnku z gotującą się wodą. Dno miski nie może dotykać powierzchni wody. 

Przy pomocy łyżki lub szpatułki rozprowadzić czekoladę wewnątrz foremek, nie przejmując się tym, że brzegi są nierówne. Wyrównają się w czasie składania obu połówek. Należy natomiast upewnić się, że czekolada oblepia całkowicie wnętrze foremki, nie zostawiając żadnych dziurek. Wstawić do lodówki do stężenia. 

Kiedy czekolada stężeje, delikatnie wyjąć połówki serduszek i/lub kulek z foremek. 

Rozgrzać patelnię, by była dobrze ciepła, ale nie gorąca. Naszykować również szklaneczki, w których kule będą tężeć po zlepieniu. 

Połówką serduszka/kuli delikatnie dotknąć patelni, tak by brzeg się zaczął lekko topić. Natychmiast umieścić ją w stabilnej pozycji. Wsypać kakao/czekoladę w proszku i kilka marshmallow. Drugą połówką również w podobny sposób dotknąć patelni, a następnie obie złączyć, wyrównując w razie potrzeby brzeg łączenia. Zostawić na 30 minut w stabilnej pozycji do całkowitego zastygnięcia. 

Gotowe serduszka i kule ozdobić na wierzchu - rozpuścić czekoladę z odrobiną śmietany lub wykorzystać czekoladę, która została po robieniu serduszek. Wlać ją do tubek foliowych lub buteleczek do zdobienia. Szybkimi ruszami zrobić kreski na serduszkach/kulkach, a następnie - jeśli chcemy - posypać dowolnymi posypkami, jakie mamy. Odstawić do pełnego zastygnięcia. 

Gotowe serduszka/kulki włożyć do papilotek. 

Uwagi dodatkowe
  • Na serduszka i kule można użyć zwykłą czekoladę, przy czym wówczas koniecznie należy ją zahartować. 
  • Hartowanie czekolady polega na rozpuszczeniu w temperaturze ok. 90-95 F/32-35 C 2/3 ilości czekolady, a następnie dodanie do niej pozostałej 1/3 ilości, tak by temperatura masy czekoladowej osiągnęła temperaturę ok. 82 F / 27 C. Niektóre źródła podają, iż w początkowej fazie, czekolada powinna być nieco wyższa 110-115 F /43-53 C w momencie rozpuszczania, następnie schłodzona do 90-95 F/32-35, a po dodaniu pozostałej 1/3 czekolady, powinna nie przekraczać temperatury ok. 82 F / 27 C. Zahartowanie ma sprawić, że powstałe z niej serduszka czy też kulki będą błyszczące i kruche jak oryginalna czekolada przed topieniem.
  • Trzeba pamiętać, że czekolada używana do topienia, a zwłaszcza metodą z hartowaniem, powinna być drobno posiekana, tak by bez trudu rozpuszczała się. 
  • Jeśli nie mamy silikonowych foremek, kule czekoladowe można wykonać przy pomocy jajek owiniętych folią spożywczą. 
  • Czekoladę w różnych kolorach można dostać w postaci gotowych drobinek - chocolate melts



  






Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment