December 24, 2015

Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami

Co prawda w moim domu nie jadało się w Wigilię gołąbków, nawet tych postnych, ale zetknęłam się z tym kilkakrotnie. I przyznam, że są one naprawdę pyszne. A ponieważ w tym roku postanowiłam wzbogacić stół wigilijny, to siłą rzeczy przypomniały mi się właśnie te gołąbki. Oczywiście muszą być podane z aromatycznym sosem grzybowym. Zrobienie ich nie jest trudne i samemu można dobrać proporcje grzybów i kaszy, tak by gołąbki nam smakowały. Gołąbkom smak podnosi dodatek grzybów suszonych. Efekt ten można wzmocnić przez dodanie sproszkowanych prawdziwków. Farsz i sos nabierają wtedy doskonałego grzybowego smaku. 
Robiąc gołąbki warzywne, trzeba pamiętać, że farsz nie jest nigdy tak ścisły jak w mięsnych. Przez to nieco trudniej się je zwija. Ale warto jest się nieco potrudzić, bo efekt jest wart tego, a takie gołąbki z kaszą i i grzybami, przepyszne. 
Gołąbki
1 szklanka suchej kaszy gryczanej palonej
1.5 lb/700 g grzybów - mogą być same pieczarki, mogą być mieszane z suszonymi 
1 cebula
3-4 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
sól
pieprz
kapusta - włoska lub zwykła, słodka

Opcjonalnie: 
1-2 jajka
1 łyżka sproszkowanych prawdziwków

Sos 
3/4 lb/300 g grzybów
 
2 łyżki oleju - np. rzepakowego
3/4 - 1 szklanka śmietany kremówki
2 łyżki mąki
zachowany wywar z obgotowywania grzybów suszonych do farszu i/lub woda z obgotowywania kapusty
Opcjonalnie: 1 łyżka sproszkowanych prawdziwków

Ugotować kaszę - w garnku zagotować wodę. Kiedy zacznie wrzeć, wsypać kaszę i lekko osolić. Garnek przykryć, zmniejszyć moc palnika i gotować bez mieszania aż kasza wchłonie całą wodę - mniej więcej 12-15 minut. Odstawić do ostudzenia.   

Grzyby suszone - jeśli ich używamy nastawić do namoczenia. Po ok. 30 minutach, gdy widać, że napęczniały obgotować je. Odcedzić, a wywar z obgotowywania zachować na sos. 

Cebulę pokroić w piórka, a czosnek posiekać.  Na dużej patelni rozgrzać olej  i zeszklić na nim cebulę. Pod koniec smażenia dodać  czosnek. Krótko smażyć, by czosnek się nie przypalił, po czym dołożyć  grzyby - pieczarki pokrojone z plasterki, a suszone obgotowane. Doprawić solą i pieprzem. Smażyć co jakiś czas mieszając aż do momentu gdy grzyby wchłoną cały płyn/sos. Jeśli używamy sproszkowanych prawdziwków, dosypać proszek w trakcie smażenia.  Ostudzić lekko, a następnie przepuścić przez maszynkę do mięsa o grubych oczkach. Jeśli nie mamy maszynki, posiekać nożem lub malakserem/food processorem. Ważne jest by nie powstała miazga, ale by grzyby były nadal w małych kawałkach - mniej więcej wielkości ziarnka ugotowanej kaszy.  Grzyby wymieszać z ugotowaną kaszą i z jajkami, jeśli ich używamy. W razie potrzeby doprawić solą i/lub pieprzem do smaku. 

Kapustę sparzyć, naciąć wokół głąbu, po czym delikatnie zdjąć liście. Pierwsze, brzydsze odłożyć do wyłożenia naczynia, pozostałe do nadziewania. Z liści można odciąć zgrubienia (nerw), tak by dawało się łatwo je zawijać. Dno naczynia żaroodpornego wyłożyć wierzchnimi liśćmi, które nie nadawały się do zawijania gołąbków. Można też dorzucić na dno odcięta zgrubienia. Na środku liścia nakładać porcję farszu z kaszy i grzybów, a następnie zawijać. Są różne szkoły zwijania gołąbków - jedna by najpierw zwijać wzdłuż długości, a pod koniec złożyć boki pod spód, druga, by zwijać jak krokiety. Jakby nie zwijać, gołąbki powinny być ściśle zwinięte, a farsz nie powinien z nich uciekać. 

Na dnie garnka lub naczynia do pieczenia, położyć liście i odcięte nerwy liści. Następnie ciasno układać gołąbki, złożeniem do spodu.  Na wierzchu ułożyć liście, a całość zalać do połowy wodą z parzenia kapusty. Naczynie nakryć folią aluminiową, a niej zrobić widelcem kilka dziurek . Wstawić do piekarnika nagrzanego do 390F/190 C i piec ok. godziny minut. Zostawić w piekarniku do ostygnięcia.

W średniej wielkości garnku rozgrzać olej i zeszklić drobno posiekaną cebulę. Następnie dodać pokrojone w kostkę pieczarki. Posolić i dusić 2-3 minuty. Dolać śmietanę i wywar z obgotowywania suszonych grzybów, jeśli do farszu używaliśmy również i grzybów suszonych lub około szklanki wody z kapusty.  Dosypać sproszkowane prawdziwki dla smaku i dodać mąkę rozrobioną wodą z kapusty. Zagotować, po czym zmniejszyć moc palnika i gotować jeszcze przez ok. 4-5 minut. Jeśli sos jest za rzadki, można go zagęścić dłużej gotując lub dodając więcej śmietany lub rozrobionej mąki. Jeśli jest zbyt gęsty - należy dodać więcej wody z parzenia kapusty lub zwykłej wody. Gęstość sosu powinna być taka jak lubimy, a każdemu pasuje inna. 





Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment