December 16, 2015

Paris-Brest-Paris

To ciasto czy też deser zostało przygotowane po raz pierwszy w 1891 roku w czasie wyścigu na trasie Paryż-Brest-Paryż. Tak wszystkim zasmakowało, że na stałe weszło do repertuaru deserów francuskich. 
Ciasto bazuje na dwóch typowo francuskich składnikach - cieście ptysiowym (choux) i crème pâtissière. Jest stosunkowo łatwy do wykonanania, a tylko od nas zależy, jaki smak nadamy kremowi. Nie musi to być ani oryginalny waniliowy, ani nutellowy - można zrobić i kawowy, i orzechowy, i pralinkowy. Czekoladowo-orzechowy smak sprawia, iż deser ten można oferować z powodzeniem w czasie świąt. Na pewno wzbudzi wiele zachwytów i wyróżni się pośród innych ciast. 

Ciasto ptysiowe (Pâte à Choux)
1 szklanka wody
125 g masła (to mniej więcej 1 pałka + 1 łyżka)
1 szklanka mąki
4 jajka
Platki migdałowe do posypania

Krem (crème pâtissière)
500 ml mleka
1. 5 łyżeczki pasty waniliowej (lub ziarenka wanilii zeskrobane z 1/2-1 laski)
4 żółtka
80 g mąki ziemniaczanej
75 g cukru
150-200 g Nutelli

Cukier puder do posypania

Przygotować ciasto -  wgarnku rozpuścić masło, pilnując, by się nie przypaliło. Dodać wodę i zagotować. Do wrzącej wody wsypać mąkę i całość energiczne rozmieszać mikserem lub rózgą kuchenną, nie dopuszczając do powstania grudek. Odstawić do ostygnięcia. Do letniej masy wbijać po jednym jajku i szybko miksować. 

Piekarnik rozgrzać do 400 F/200 C. Na formie rozłożyć papier do pieczenia. Narysować na nim kółko o średnicy 10 cali/23 cm. Papier przewrócić na drugą stronę i korzystając z przebijającego śladu uformować z ciasta okrąg. Można to robić łyżką, a można przy pomocy rękawa cukierniczego. Posypać migdałami. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 15 minut w 400F/200C, a następnie zmniejszyć temperaturę to 375F/180 C i piec kolejne 30 minut. Studzić w piekarniku z uchylonymi drzwiami. 


Przygotować krem. Zagotować mleko z ziarnami wanilii. W tym czasie ubić żółtka z cukrem na puszysty kogel mogel. Dodać obie mąki i dobrze wymieszać. Bardzo wolno zalać masę gorącym mlekiem, energicznie mieszając, by nie dopuścić do jej zwarzenia. Przelać z powrotem do garnka i cały czas mieszając rózgą kuchenną delikatnie podgrzewać aż do jej zawrzenia. Masa ocieplając się zacznie gęstnieć by na koniec mieć konsystencję budyniu. Przelać do miski i przykryć folią plastikową tak, aby dotykała ona masy. Zapobiegnie to powstawaniu kożucha. Zimną masę budyniową połączyć z nutellą. Wstawić do lodówki na minimum 2 godziny.

Zimne ciasto przekroić. Spód ułożyć na talerzu czy paterze, na której będziemy je podawać. Na spodzie ułożyc krem - łyżką lub bardziej ozdobnie, posługując się rękawem cukierniczym. Przykryć drugą połową i posypać cukrem pudrem. Schłodzić dobrze przed podaniem. 








Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment