December 27, 2013

Piernik staropolski

W drugi dzień świąt byliśmy w Częstochowie z wizytą u cioci Heni i Oli. Przyjęto nas po królewsku. Na stole co rusz pojawiały się smakołyki - śledzie, mięsa pieczone, grzybki marynowane cioci Lali, barszczyk, uszka, paszteciki i wiele innych rzeczy. Od początku wiedziałam, że uwieńczeniem tej uczty będzie piernik staropolski. Po prostu nie mogło go zabraknąć. 
 Nie wyobrażam sobie, by w święta ciocia i Ola nie podały tego specjału. 

Ciocia Henia i Ola są dla mnie absolutnie mistrzyniami pieczenia piernika staropolskiego. Kilka razy sama piekłam ten piernik, ale nigdy nie wyszedł mi tak dobrze jak im. Ich piernik po prostu rozpływa się w ustach i smakuje jak żaden inny. Piernik jest przekładany nie tylko powidłami, ale i kremem orzechowym. Na wierzchu polany jest polewą czekoladową. Wszystko to komponuje się w doskonałe wręcz ciasto. 


Ciasto
250 g masła
1/2 l miodu
1.5-2 szklanki cukru
1 kg mąki pszennej
3 całe jajka
2 opakowania/40 g przyprawy do piernika gotowej lub własnej
1/2 szklanki zimnego mleka (w nim rozpuścić 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej)
bakalie (dodajemy tylko rodzynki)
1/2 łyżeczki soli

Ciasto - na początku listopada

Masło, miód i cukier rozpuścić w garnku, cały czas mieszając, by nie dopuścić do wrzenia. Ostudzić. Do letniej masy dodać stopniowo pozostałe składniki. Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Odstawić na 4 do 6 tygodni do leżakowania w chłodne miejsce (najlepiej w glinianym naczyniu przykrytym bawełnianą ściereczką lub folią spożywczą). 

Uzupełnienie: więcej o nastawianiu piernika można znaleźć w późniejszym wpisie.


Przygotowana masa na piernik w
kamionkowym naczyniu


Gotowa masa na piernik w kamionkowym
naczyniu przed wyniesieniem do
chłodnego garażu


Na tydzień przed świętami ciasto podzielić ciasto na 3 części i rozwałkować. Każdy placek piec przez ok. 30 minut w nagrzanym do 350F/175 C. piekarniku. Upieczone placki zawinąć w pergamin lub folię aluminiowa i odłożyć na kilka dni, aby zmiękły.

Na 2 dni przed świętami pierwszy placek posmarować powidłami śliwkowymi, na nim położyć drugi place posmarowany masą orzechową, a następnie położyć trzeci placek. Tak przygotowany piernik obciążyć (np. książkami) by warstwy skleiły się i odłożyć w chłodne miejsce. Przed podaniem piernik polać po wierzchu polewą czekoladową/ganache lub lukrem.

Precyzyjne mierzenie piernika przed pokrojeniem


Polewanie pierników



Gotowy piernik z zastygającą czekoladą




Ciocia zawsze robi piernik z powidłami i z masą orzechową z tego przepisu. 

Masa
25-30 dag zmielonych orzechów włoskich
230 ml gorącego mleka
3.5 pałki/400 g masła
1/2 szklanki cukru
1 łyżka spirytusu lub 1.5-2 łyżki mocnego alkoholu

Zmielone orzechy zalać wrzącym mlekiem i pozostawić do ostudzenia. Masło utrzeć z cukrem, wymieszać z orzechami i alkoholem.  













Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment