Połączenie kapusty z warzywami strączkowymi nie jest ani nowe, ani zaskakujące. Groch z kapustą to jedna z potraw tradycyjnie serwowanych na wigilię. Dlatego połączenie kapusty z soczewicą nie dziwi. Jest to rzec by można oczywista alternatywa dla cięższego grochu. W rejonach, gdzie soczewicę uprawiano od dziesięcioleci, jest to potrawa znana, bowiem soczewicę dodawano do bardzo wielu potraw (np. w postaci farszu do pierogów w połączeniu z kaszą czy kartoflami) lub wręcz jedzono jako danie główne (np. w postaci bloków, które dzisiaj nazwalibyśmy pasztetem z soczewicy). Choć znana jest od czasów starożytnych, kiedy to była stosowana jako zamiennik mięsa, to chyba dopiero wraz z zainteresowaniem i wzrostem popularności diet wegetariańskich i wegańskich soczewica masowo powróciła do jadłospisów. Praktycznie nie ma na nią przepisów w starych książkach kucharskich. W książce "Jak gotować" Marii Disslowej jest jeden przepis, w książce Fani Lawando "Kuchnia dietojarska" dwa przepisy. W "Uniwersalnej książce kucharskiej z ilustracyami i kolorowemi" Marii Ochorowicz-Monatowej nie znalazłam żadnego, mimo iż w dalszej części jej długiego tytułu jest mowa o kuchni jarskiej. A gdy spojrzeć na dzisiejsze blogi, to chyba nie ma żadnego, w którym by się nie pojawiła. I nic dziwnego, bo nie dość że jest pełna wartości odżywczych, to jeszcze i smaczna. A więc - kapusta z soczewicą.
1 główka młodej kapusty o wadze mniej więcej 2-2.5 lb/1 kg
1 szklanka czerwonej soczewicy
1 cebula
2 szklanki passaty pomidorowej1 pęczek koperku
2 liście laurowe
5-6 ziaren ziela angielskiego
2-3 łyżki oleju
sól i pieprz do smaku
5-6 ziaren ziela angielskiego
2-3 łyżki oleju
sól i pieprz do smaku
Cebule pokroić w kostkę - nie musi być bardzo drobna.
Do garnka średniej wielkości wlać olej i rozgrzać go. Dodać cebulę i smażyć, aż się zeszkli. Dodać do niej przepłukaną na sitku i odsączoną z wody soczewicę. Chwilę smażyć, a następnie zalać wodą, by przykryła soczewicę. Doprowadzić całość do wrzenia, a następnie dusić, aż soczewica zmięknie. Dodać poszatkowaną kapustę i dolać 1/2 szklanki wody. Posolić, dodać listek laurowy i ziele angielskie. Wszystko razem dusić mniej więcej 10 minut, w razie potrzeby podlewając wodą.
Dodać passatę pomidorową i jeszcze chwilę dusić. Doprawić pieprzem i solą do smaku. Jeśli trzeba, można dodać nieco więcej passaty. Pod koniec duszenia dodać poszatkowany koperek.
Podawać gorącą jako dodatek do innych dań lub jako samodzielne danie wraz z pieczywem - najlepiej takim świeżo upieczonym. Przed podaniem posypać każdą porcję dodatkowym koperkiem. Ta potrawa uwielbia koperek! 😉
Uwagi dodatkowe
- Jeśli nie mamy młodej kapusty, spokojnie można zastąpić ją zwykłą białą kapustą.
- Najbardziej lubię czerwoną soczewicę, ale można też wykorzystać i zieloną.
- W okresie letnim, kiedy mamy dostęp do świeżych pomidorów, można nimi zastąpić passatę pomidorową. Danie będzie jeszcze pyszniejsze!
- Kapusta z soczewicą smakuje świetnie i na świeżo, i następnego dnia, podgrzewana. Najlepiej więc przygotować jej nieco więcej, by właśnie tak sobie pojeść przez dwa dni, zwłaszcza, że jest to danie tak pyszne, że chce się do niego wracać.
No comments:
Post a Comment