Placki ziemniaczane są pyszne w każdej wersji. I choć u nas zazwyczaj podawane są z przecierem jabłkowym lub śmietaną i cukrem, co jakiś czas goszczą w wersji bardziej wytrawnej z dodatkiem w postaci sosu grzybowego czy też mięsnego gulaszu. Takie właśnie placki z gulaszem paprykowym smakują szczególnie dobrze jesienią, kiedy mamy dostęp do najróżniejszych papryk - dużych i małych. Jeśli nie chce nam się robić placków od podstaw, spokojnie można je zastąpić gotowymi plackami. Używam od jakiegoś czasu placków firmy Knorr i uważam je za naprawdę bardzo udane i wygodne - placki można smażyć dosłownie momentalnie.
Gulasz
700 g wieprzowiny pokrojonej w kostkę
3 łyżki mąki
4 łyżki oleju
liść laurowy
2 ziela angielskie
0,6 l bulionu warzywnego lub wołowego, gorącego
2 duże cebule pokrojone w kostkę
2 papryki czerwone pokrojone w paski
150 g pieczarek oczyszczonych i pokrojonych w ćwiartki
4 posiekane ząbki czosnku
2 łyżki papryki słodkiej w proszku
½ łyżeczki ostrej papryki
2 łyżki koncentratu pomidorowego
sól, pieprz
Placki ziemniaczane*
1,5 kg kartofli
1 duża cebula
2 jajka
2-3 czubate łyżki mąki
sól, pieprz
łyżka majeranku
olej do smażenia
Kwaśna śmietana do podania
* w wersji dla zapracowanych lub ekspresowej - można użyć placków np. firmy Knorr.
Mąkę wymieszać z solą i pieprzem. Mięso pokroić w kostkę i obtoczyć w mące z przyprawami. Obsmażyć mięso na połowie rozgrzanego oleju, zalać bulionem, dodać liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj 30 minut na małym ogniu pod przykryciem. Na reszcie oleju podsmażyć cebulę aż zrobi sie szklista. Dodać paprykę i pieczarki; smażyć około 5 minut aż warzywa zmiękną i odparuje nadmiar wody. Pod koniec dodać czosnek, paprykę w proszku oraz koncentrat pomidorowy. Dodać do mięsa; gotować aż gulasz zgęstnieje.
Przygotować placki. Kartofle zetrzeć na drobnej tarce razem z cebulą. Można też wykorzystać do tego celu sokowirówkę. W tej wersji należy dolewać z powrotem część odciśniętego płynu - przede wszystkim ten ze skrobią, jaka opada na dno "soku" z kartofli. Dodać jajka i mąkę. Doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Dokładnie wymieszać. Ciasto na placki powinno być gęste i niezbyt wodniste - jeśli na wierzchu zbierze się płyn, szczególnie gdy kartofle tarte były na tarce, a nie w sokowirówce, należy go zebrać i wylać. Na średniej wielkości patelni rozgrzać olej. Masę ziemniaczaną nakładać na całą powierzchnię patelni, wyrównując łyżką. Smażyć, aż spód zrobi się brązowy i chrupki. Przełóżyć placka na drugą stronę i smażyć aż spód się zarumieni. Gotowe placki odkładać na chwilę na papierowy ręcznik do odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Kłaść na wygrzanym talerzu, nakładać na nim porcję gulaszu i składać na pół. Podawać same lub z kwaśną śmietaną.
No comments:
Post a Comment