December 17, 2019

Najlepsze pierniczki

Za wypieki świąteczne zwykle biorę się dość późno, kiedy prace studentów są sprawdzone, dzieci mają ferie, a ja wolne. Dlatego właśnie nie lubię w innych przepisach tego, że pierniczki wymagają leżakowania i kombinowania  z puszkami, skórkami od jabłek, wilgocią itd. Ja lubię od raz zjeść to co upiekłam. Próbowałam więc różnych przepisów na pierniczki do dekorowania i ten okazał się najlepszy. Pierniczki można długo przechowywać - oczywiście pod warunkiem, że nam cokolwiek zostanie do przechowania, są smaczne i nie za słodkie. Słowem idealne. Część została udekorowana, a część celowo zostawiona bez dekoracji, bo i takie lubimy. 

Miód sprawia, że pierniczki są twardsze, więc można go pominąć, ale wiele osób uważa, że pierniczki bez miodu to tak naprawdę nie są pierniczki. Ja daję miód, choć i te bez miodu mi smakowały. 


Pierniczki
500 g mąki
200 g cukru
125 g masła
1 jajko
1 łyżeczka sody oczyszczonej 
szczypta soli
3-4 łyżeczki przyprawy do piernika - kupnej, własnej lub z tego przepisu
200 g miodu - można zmniejszyć jego ilość

Lukier królewski
1 białko
1 szklanka cukru pudru
kilka kropli soku z cytryny
Opcjonalnie - barwniki spożywcze

Lukier zwykły
1 szklanka cukru pudru
1 łyżeczka soku cytrynowego
2-3 łyżeczki gorącej wody


Miód i masło podgrzać i wymieszać z przyprawą. Nie gotować. Pozwolić by masa lekko przestygła. Mąkę przesiać, a następnie wymieszać z sodą oczyszczoną i solą. Dodać masę miodowo-maślaną i pozostałe składniki. Wyrobić ciasto. Zawinąć w folię i wstawić do lodówki na dwie godziny, by przestygło. 

Stolnicę lub blat delikatnie posypać mąką - tylko tyle by ciasto się nie lepiło do powierzchni, na której jest wałkowane. Ciasto cienko wałkować i foremkami o różnych kształtach wykrawać z niego pierniczki. Układać na formie do pieczenia wyłożonej papierem, zachowując spore odstępy, by rosnące w trakcie pieczenia pierniczki się ze sobą nie zetknęły. Piec ok. 10-15 minut w piekarniku rozgrzanym do 330 F/170 C. 

Przygotować lukier królewski lub zwykły, dobrze mieszając wszystkie składniki. Lukier powinien być dość gęsty, by nie rozlewał się po pierniczkach. Przełożyć do rękawa cukierniczego. Obciąć malutki rożek, by powstała mała dziurka, pozwalająca nam udekorować pierniczki. 

Upieczone pierniczki wyjąć z piekarnika. Zostawić na blasze na 1-2 minuty, po czym delikatnie przełożyć na kratkę do całkowitego ostygnięcia. Zimne zdobić lukrem. 

Uwagi końcowe
  • Jeśli rezygnujemy z miodu, należy do ciasta dodać nieco mleka by dało się je zagnieść; wówczas należy rozpuścić masło i dodać do ciasta, a mleko dodawać stopniowo po łyżce, by nie było go za dużo
  • Rezygnując z miodu, należy pamiętać o dodaniu większej ilości cukru, by pierniczki nie były za mało słodkie
  • Dziurki w pierniczkach, które umożliwią nam ich powieszenie na choince, robimy natychmiast po upieczeniu - jeśli się je zrobi przed, zarosną w trakcie pieczenia












Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment