March 14, 2022

Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński nigdy nie należał do moich ulubionych zup. Przede wszystkim dlatego, że było w nim zbyt dużo dodatków. Zjeść zjadłam, ale nie tęskniłam za nim. Zdecydowanie odpadał w przedbiegach przy ulubionym przez nas tradycyjnym polskim barszczu, zwłaszcza tym z posmakiem suszonych grzybków i serwowanym z uszkami. Jednak próbując potraw z kuchni ukraińskiej, nie mogłam pominąć jej sztandarowej pozycji. I w sumie okazało się, że dobrze się stało, bo barszcz był niezły i spotkał się z dobry przyjęciem w domu. Znając nasze upodobania nieco zmieniłam oryginalny przepis, przez co barszcz był nieco lżejszy. Z pampuszkami smakuje bardzo dobrze i spokojnie może stanowić samodzielny posiłek. Oryginalny przepis pochodzi z książki Mamushka, która, podobnie jak barszcz ukraiński, jest chyba najbardziej znaną książką z przepisami kuchni ukraińskiej. 

Wywar
1 lb ogona wołowego lub żeberek wołowych
1 cała cebula 
listek laurowy
10 szklanek /2.5 litra wody

Barszcz
1/2 lb / 225 g obranych buraków
1/2 lb / 225 g obranych kartofli
1 marchewka
1/2 papryki czerwonej
1 łyżka przecieru pomidorowego
1 duży pomidor (np. beefsteak/bawole serce lub malinowy)
1/4 małej główki kapusty
1/2 puszki czerwonej fasolki
1 cebula
sól, pieprz do smaku
olej do smażenia

Opcjonalnie - kwas buraczany

Do podania
Gęsta śmietana 
świeży koperek

Przygotować wywar. Mięso i cebulę zalać wrzącą wodą. Dodać listek laurowy. Gotować aż do momentu, gdy mięso zrobi się miękkie odcedzając co jakiś czas szumowiny. Kiedy jest gotowy, przecedzić przez sitko. 

Przygotować warzywa. Kartofle pokroić w dość grubą kostkę. Buraki zetrzeć na grubej tarce lub pokroić w cienki słupki. Cebulę drobno posiekać.  marchewkę zetrzeć na tarce. Paprykę pokroić w drobną kostkę.  Pomidora obrać ze skórki dowolną metodą, i drobno pokroić. Kapustę poszatkować. 

Do gotowego wywaru dodać buraki i kartofle oraz poszatkowaną kapustę. Dorzucić odcedzone mięso - najlepiej pokrojone na mniejsze, ale nie bardzo drobne kawałki.  W czasie kiedy warzywa gotują się, podsmażyć na oleju cebulę. Gdy się zeszkli, dodać marchewkę i smażyć, aż całość zacznie się karmelizować. Dodać paprykę, przecier pomidorowy i pokrojonego pomidora. Chwilę smażyć, po czym dodać do barszczu. 

Dodać fasolkę i - jeśli używamy - kwasu buraczanego.Całość gotować jeszcze chwilę. Doprawić solą i pieprzem do smaku. 

Barszcz podawać z kleksem śmietany i posypany świeżym, posiekanym koperkiem oraz z pampuszkami. 

Uwagi dodatkowe
  • W oryginale barszcze jest robiony w wersji mięsnej. Jednak równie dobrze smakuje zrobiony bez mięsa. Wówczas wywar mięsny podmieniamy wodą lub wywarem warzywnym. 
  • Fantastycznym dodatkiem jest kwas buraczany. Można go użyć w takiej ilości jaka nam pasuje, przy czym trzeba pamiętać by nieco zredukować ilość dodawanego wywaru. 
  • Jeśli nie chce nam się trzeć buraków, można sobie nieco ułatwić zadanie używając gotowych tartych buraków ze słoika. Trzeba wybrać jednak takie, które nie mają dodatków takich jak ocet. Sprawdza się też dowolna fasolka - np. zwykła biała
  • zamiast kupować mały kawałek kapusty, można wykorzystać resztki kapusty pozostałe po robieniu gołąbków.







Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment