Alternatywa dla tradycyjnego makowca. Zdecydowanie mniej pracy, niż z tradycyjnym, zwijanym, a efekt też doskonały. Wszystko zależy od tego jak się nastawimy i czego oczekujemy. 😉 Lub też ile mamy czasu. Makowiec możemy naszykować z masy przygotowanej przez nas z maku suchego (lub suchego mielonego) lub z gotowej masy makowej, sprzedawanej w puszkach.
W każdej wersji będziemy mieć doskonałe ciasto, które zniknie ze stołu zanim się obejrzymy.
Ciasto*
4 szklanki mąki pszennej (w oryginalnym przepisie były 2 szklanki mąki pszennej i 2 krupczatki, ale z racji braku dostępu do krupczatki robię tylko ze zwykłej i wcale nie widzę różnicy)
1.5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka cukru
1 jajko
2 żółtka
3 pałki masła (ok. 330 g)
2 łyżki śmietany
* z tej porcji ciasta można zrobić dwa makowce
Masa makowa
500 g suchego maku (używam suchego maku mielonego)* lub 850 g gotowej masy makowej z puszki
170 g cukru
3 łyżki miodu
2 łyżeczki ekstraktu z migdałów lub aromatu migdałowego
1 łyżka masła
2 białka
pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
100 g rodzynków jasnych i ciemnych
50 g orzechów włoskich lub pecan, posiekanych
*1-1.5 szklanki ciepłego mleka, jeśli używamy maku suchego mielonego
Lukier
Szklanka cukru pudru
3 łyżki wrzącej wody
Sok z ½ cytryny
Opcjonalnie - 1/2 szklanki ganache
Jeżeli używamy zwykłego maku, w dniu poprzedzającym pieczenie, należy sparzyć go gorącą wodą, odsączyć z nadmiaru wody i przepuścić przez maszynkę 2-3 razy.
Z mąki, cukru, jajek, proszku i śmietany zagnieść ciasto - samemu lub mikserem z końcówką w kształcie haka. Ciasto zawinąć w folię i wsadzić do lodówki na mniej więcej 60 minut.
W czasie gdy ciasto chłodzi się w lodówce, przygotować masę. Jeśli używamy zwykłego maku, należy go wcześniej sparzyć, odsączyć z nadmiaru wody i przepuścić przez maszynkę 2-3 razy. Jeśli używamy suchego maku mielonego, należy zalać go ciepłym mlekiem i odsatwić na 15 minut. Na patelni rozpuścić masło, dodać cukier i miód, a następnie pozostałe składniki – oprócz białek. Przestudzić, a następnie dodać bardzo delikatnie pianę z 2 ubitych na sztywno białek, które pozostały z ciasta. Jeśli używamy masy makowej, po prostu ją podgrzać, dodać orzechy i ubite na sztywną pianę białka.
Ciasto podzielić na 4 części. Jedną wyłożyć spód formy - nie powinien być zbyt gruby, bo ciasto rośnie. Z drugiej porobić wałeczki. Na spodzie rozsmarować masę makową. Na masie, rozłożyć przeplecione wałeczki. Piec ok. 60 minut w piekarniku nagrzanym to 350 F/175 C. Upieczone udekorować lukrem zrobionym z curku pudru, soku cytrynowego i wody. Dodatkowo, na lukrze można porobić esy-floresy z ganache.
No comments:
Post a Comment