December 31, 2020

Eggnog

Ledwie przeminie Halloween, a w sklepach pojawia się eggnog - napój z żółtek, mleka i śmietany, doprawiony cukrem i gałką muszkatołową. Dodawany jest do kawy, wzmacniany alkoholem typu whiskey, bourbon czy rum lub po prostu pity bez żadnych dodatków. Eggnog jest - rzec by można - stary jak świat. Jego historia jest długa, bo zaczyna się od brytyjskiego napoju posset pitego w czasach średniowiecza. Posset był mieszanką ciepłego mleka, przypraw korzennych i alkoholu - piwa lub wina. Uważany był za remedium na przeziębienia.  Ale już w XIII w. mnisi wzbogacili go jajkami i figami, zaś w przepisie z XVII w. pojawiają się i żółtka, i białka, i wino, i cynamon, i gałka muszkatołowa, i śmietana, i cukier. Od tego czasu kolejne przepisy i wersje ewoluują. Dzisiaj już raczej nie dodaje się 18 żółtek i 8 białek na niecały litr wina, ale napój ten niewątpliwie nadal jest sycący i kaloryczny. 

Przez wiele lat eggnog uchodził za napój wyższych sfer -  ze względu na jajka, na sherry, brandy czy maderę do niego dodawano. Z czasem jednak alkohole te zostały wyparte przez mniej wykwintne whiskey, bourbon i rum, a eggnog, wraz z podbojem Ameryk trafił i na zachodnią półkulę. 

Eggnog, w wersji wzmocnionej, obok grzańca kojarzy mi się z Berlinem, gdzie spróbowałam go na jednym z licznych świątecznych bazarów. Był gorący i mocny. Nie umiałam stwierdzić jaki był w nim alkohol - zapewne piwo, bo taka wersja jest w Niemczech najbardziej popularna. 

6 żółtek
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki śmietany kremówki
2 szklanki mleka
1/2 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
szczypta soli
1/2 łyżeczki esencji waniliowej

Opcjonalnie - cynamon lub ciemne kakao do posypania, alkohol (rum, whiskey, bourbon, sherry)

Żółtka razem z cukrem i szczyptą soli ubić w mikserze na puszysty kogel-mogel.

Mleko bardzo mocno podgrzać wraz ze śmietaną, nie dopuszczając do wrzenia. Wymieszać z masą jajeczną - początkowo dodawać po łyżce, cały czas mieszając ją mikserem lub rózgą, by ją zahartować, a następnie wlewając po woli. Całość ponownie wlać do garnka, w którym gotowało się mleko.  Dodać wanilię i gałkę muszkatołową. Podgrzewać mieszając energicznie aż eggnog zgęstnieje. Przelać do butelki i schłodzić. Przechowywać w lodówce do 7 dni. 

Podawać w szklaneczkach, schłodzony lub w temperaturze pokojowej, posypany szczyptą cynamonu lub ciemnego kakao. 

Eggnog można również podawać w wersji alkoholowej - wymieszanej z sherry, piwem, whiskey, rumem. Wersję alkoholową można delikatnie podgrzać. 




Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment