Naleśniki
250 g mąki
500 ml mleka
6 jajek
2/3 łyżeczki soli
40 ml oleju lub rozpuszczonego masła
2 łyżki cukru (opcjonalnie)
500 ml mleka
6 jajek
2/3 łyżeczki soli
40 ml oleju lub rozpuszczonego masła
2 łyżki cukru (opcjonalnie)
olej do smażenia
Kapusta z grzybami
średniej wielkości główka - mniej więcej 2 lb/900 g - białej kapusty lub resztki kapusty po robieniu gołąbków
1 cebula
2-3 ząbki czosnku
olej do smażenia
sól
pieprz
Woda do podlewania kapusty w czasie duszenia
Krokiety
2 jajka
bułka tarta do obtaczania
olej do smażenia
Przygotować kapustę. Pieczarki/grzyby umyć i drobno pokroić lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Kapustę drobno poszatkować - przy pomocy tarki lub noża. Cebulę pokroić w kostkę, a czosnek drobno posiekać lub przepuścić przez praskę. Cebulę podsmażyć na oleju, aż stanie się szklista. Pod koniec dodać czosnek i chwilę jeszcze smażyć, uważając by go nie przypalić. Dodać pieczarki i sól, po czym dusić ok. 10 minut. Dodać kapustę. Lekko osolić. Dusić aż kapusta zmięknie, dodając stopniowo wodę, jeśli kapusta wymagałaby dłuższego duszenia. Doprawić solą i pieprzem. Pod koniec kapusta powinna być dość sucha, by nadawała się d użycia w farszu.
Przygotować naleśniki. Jajka wbić do miski i lekko je rozbełtać. Dodać mleko, a następnie stopniowo dosypać mąkę. Dobrze wymieszać, pilnując by nie potworzyły się grudki. Na końcu dodać sól i olej/masło. Odstawić na 30 minut.
Patelnię natłuścić i dobrze rozgrzać. Smażyć cienkie naleśniki i odkładać je na talerz. Pierwszy naleśnik zawsze należy się smażącemu - zwykle jest on mniej udany, a przy okazji następuje kontrola jakości. 😉
Na środek naleśnika położyć farsz z kapusty i nieco rozprowadzić. Najprościej jest gdy wyznaczymy/podzielimy w wyobraźni naleśnika na trzy paski - środkowy powinien być połową naleśnika, a pozostałe dwa ćwiartkami. Na część środkową nałożyć nadzienie. Dwiema bocznymi częściami przykryć środek z farszem, a następnie zwinąć naleśnika, uważając by się nam nie rozszedł.
Jajka roztrzepać w misce, a bułkę tartą wysypać na talerzyk. Na patelni rozgrzać olej. Przygotowane wcześniej krokiety obtoczyć w jajku, a następnie w bułce i układać do smażenia na patelni w taki sposób by końcówka naleśnika znalazła się na spodzie. Zapobiegnie to rozpadnięciu się krokieta w czasie smażenia. Delikatnie docisnąć, nieco go rozpłaszczając. Smażyć z obu stron.
Uwagi dodatkowe
- Jeśli używamy głównie pieczarek, kapustę można lekko doprawić suszonymi grzybami, dla podbicia jej smaku
- Ilość farszu zależy od wielkości naleśników - nie powinno być go zbyt mało, ale też i za dużo, bo może to sprawić, że krokiety rozpadną się w czasie składania czy smażenia
- Krokiety można smażyć na świeżo - przygotowane i nieobsmażone spokojnie wytrzymają w lodówce kilka dni. Można też je od razu obsmażyć, a następnie odgrzewać np. w piekarniku lub na patelni, dzięki czemu nadal będą z wierzchu chrupiące.
No comments:
Post a Comment