February 15, 2021

Ciasto Trzech Króli w stylu NOLA

Kiedyś jeszcze wrócę do naszej podróży do Nowego Orleanu, bo była niezwykła i nie raz ją wspominamy. Jedną z rzeczy jakie tam jedliśmy było właśnie takie ciasto - z lukrem w trzech kolorach i dzidziusiem- Jezuskiem ukrytym w środku. To właśnie z tamtego ciasta, jedzonego na śniadanie w hotelowym pokoju, został mi dzidziuś- Jezusek i co jakiś czas pojawia się na cieście u nas w domu. Typowo ciasto Trzech Króli powinno być  serwowane właśnie w dniu święta Trzech Króli, tak jak szwajcarskie Dreikönigskuchenrobione przeze mnie w dniu 6 stycznia. Ale w Nowym Orleanie ciasto Trzech Króli można zjeść przez cały karnawał. Zresztą nie tylko tam, bo i w wielu francuskich cukierniach poza Nowym Orleanem. Tradycyjne ciasto Trzech Króli powinno być wykonane według przepisu na brioche. Jednak najwyraźniej w tej wersji nie było wystarczająco kuszące, zwłaszcza tu, w USA, gdzie większość ciast jest bardzo słodka, a często i bogata w kremy. Stąd też pojawiły nowe wersje ciasta - z nadzieniem owocowym, serowym, czy cynamonowym. Na wierzchu obowiązkowo jest lukier w żółtym (złotym), fioletowym i zielonym kolorze lub zwykły lukier posypany specjalnym kolorowym cukrem w tych właśnie kolorach. Dlaczego te kolory? Fioletowy ma oznaczać sprawiedliwość, zielony - wiarę, a żółty lub złoty - władzę. Pod wpływem wspomnień naszej podróży, pokusiłam się zrobić takie ciasto według nieco zmodyfikowanego przepisu jaki znalazłam przeszukując najróżniejsze strony. Nie jest to jednak moje ostatnie słowo w kwestii ciasta Trzech Króli. W następnych latach będą kolejne. 😉
Kalendarzowo kończy się karnawał. Nie było szaleństw, nawet kulinarnych. A że okres szczególny, to w tym roku nawet karnawał w Nowym Orleanie się nie odbył. Trzeba więc zrobić symbolicznie coś w stylu nowoorleańskim. A jak Nowy Orlean, to i kolorowe ciasto Trzech Króli, czyli King Cake.

Ciasto
1 lb / 450 g gęstej kwaśnej śmietany
55 g masła (1/2 pałki)
70 g + 1 łyżka cukru 
1/2 szklanki ciepłej wody
14 g suchych drożdży
2 jajka
otarta skórka z 1 cytryny
1 łyżeczka soli
800 g/ 6 szklanek mąki + do podsypywania

Nadzienie serowe 
450 g/ 2 kostki serka Philadelphia - w temperaturze pokojowej
100 g białego cukru
55 g brązowego cukru - ja użyłam kokosowego
2 łyżeczki cynamonu
1 jajko
2 łyżeczki esencji waniliowej lub 1 łyżeczka pasty

Lukier*
225 g / 1 kostka serka Philadelphia - w temperaturze pokojowej
115 g / 1 pałka masła - w temperaturze pokojowej
2 łyżeczki esencji waniliowej
360 g/3 szklanki cukru pudru
Opcjonalnie - dzidziuś- Jezusek do wsadzenia do ciasta

* Można użyć tradycyjnego lukru zrobionego z cukru pudru, soku z cytryny i wody. Lukier powinien być dość gęsty

Cukier w żółtym/złotym, fioletowym i zielonym kolorze lub barwniki spożywcze do zabarwienia lukru

Drożdże wymieszać z wodą i 1 łyżką cukru. Odstawić w ciepłym miejscu by ruszyły. 

Śmietanę, masło i cukier podgrzać aż do rozpuszczenia się masła, cały czas mieszając i nie dopuszczając do zagotowania się. Przestudzić. 

W misie miksera lekko ubić jajka. Dodać sól, skórkę z cytryny, połowę mąki, masę maślano-śmietanową i drożdże. Zacząć wyrabiać. Gdy składniki się połączą, dodać pozostałą mąkę i wyrabiać aż wszystko się dobrze połączy. Ciasto będzie dość klejące. Na lekko posypanym mąką blacie uformować z niego kulę, włożyć do natłuszczonej miski, nakryć folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na mniej więcej 1 godzinę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. 

W czasie gdy ciasto rośnie przygotować masę serową. Serek umieścić w misce miksera. Dodać oba cukry i cynamon, po czym dobrze wymieszać. Pod koniec dodać jajko i esencję/pastę waniliową.

Wyrośnięte ciasto odgazować, kilka razy w nie uderzając. Podzielić na pół. Jedną część odstawić nakrytą, a drugą rozwałkować na obsypanym mąką blacie/stolnicy na prostokąt o wymiarach 22 in/55 cm x 12 in/30 cm. Rozsmarować na nim połowę masy serowej, zostawiając z każdej strony ok. 1/2 in/1.5 cm czystego ciasta. Zwinąć w rulon wzdłuż dłuższego boku i ułożyć tak, by brzeg/końcówka znalazła się na spodzie. Następnie z tak przygotowanego rulonu uformować koło, zlepiając końcówki. Dobrze posmarować je wodą, by lepiej się zlepiły. Przełożyć na blachę wyłożoną papierem i odstawić nakryte do wyrośnięcia na mniej więcej  1 godzinę. Z drugiej porcji przygotować drugie ciasto. 

Gotowe ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 350 F/ 175 C i piec ok. 25 minut na jasno brązowy kolor. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Jeśli mamy odpowiednio duży piekarnik, możemy oba ciasta piec razem, a jeśli nie, to po prostu upiec je pojedynczo. 

Przygotować lukier - mikserem dobrze wymieszać cukier, serek, masło i esencję waniliową. 

Zanim ciasto pokryjemy lukrem, od spodu wsadzić do środka dzidziusia-Jezuska. Ciasto pokryć lukrem i posypać cukrami, tworząc żółte, fioletowe i zielone pasy.  



Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment