Wszelkie tzw. nocne owsianki, biją od pewnego czasu rekordy popularności. Nic więc dziwnego, że i owsianka Birchera przeżywa swoją kolejną młodość. Przynajmniej poza Szwajcaria, bo tam nie jest ona niczym nowym i można ją kupić w każdym sklepie spożywczym, nawet najmniejszym. W każdym niemal sklepie można kupić gotowe do jedzenia, nie mówiąc już o samych gotowych mieszanek Birchermüesli/müesli, na pudełku których są instrukcje jak przygotować je zgodnie z przepisem Birchera. A kim był Bircher?
Maximilian Bircher-Benner był szwajcarskim lekarzem, który propagował dietę opartą na surowych warzywach i owocach jako środek leczniczy wielu chorób. Swój pomysł oparł na posiłku, który mu zaserwowano, gdy wędrował wraz z żoną po Alpach - porcję świeżych jabłek wymieszanych ze śmietaną, orzechami, sokiem cytrynowym, miodem i płatkami owsianymi. Wkrótce sam zaczął podawać to jako przekąskę swoim pacjentom. Doktor Bircher twierdził, że przy odpowiedniej diecie - w jego rozumieniu opartej na surowiznach - można wyleczyć wiele chorób, w tym raka. No może nie do końca, ale dzisiaj wiemy, że sposób odżywiania się i jakość jedzenia mają faktycznie ogromne znaczenie. Stąd i popularność owsianek, i lokalnych produktów warzywno-owocowych, i produktów organicznych, diety śródziemnomorskiej, wegańskiej czy wegetariańskiej. Długo by można jeszcze wymieniać. Dzisiaj
Owsianka Bircher w Swissotel w Chicago - mało zachęcająca i mało przypominająca to czym powinna być |
3/4 szklanki gotowych müesli lub własnej mieszanki lub tradycyjnych płatków owsianych
1/2 szklanki jogurtu - naturalnego lub swojego ulubionego
3/4 szklanki mleka
1/2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki soku pomarańczowego
1/2 jabłka
1/4-1/3 banana
Dodatkowo - owoce, ekstra orzechy, migdały
Płatki lub müesli namoczyć w mleku i sokach. Odstawić na minimum godzinę - ja odstawiam na noc.
Jabłko wraz ze skórką zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub pokroić w słupki. Banana pokroić na cienkie plasterki. Owoce przygotować - umyć i pokroić na drobniejsze kawałki, jeśli tego wymagają.
Namoczone müesli lub płatki wymieszać z jogurtem i jabłkami. Rozłożyć do dwóch miseczek. Na wierzchu ułożyć banany i pozostałe owoce.
Przepisy od Natalii ze Szwajcarii
Oryginalne müesli Birchera (1 porcja)
3 łyżki/15 g tradycyjnych płatków owsianych
7 łyżek /100 ml wody
1 jabłko
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki słodzonego mleka skondensowanego
4 łyżki posiekanych orzechów laskowych
miód lub cukier do smaku
Płatki namoczyć w wodzie i zostawić na noc lub przynajmniej na 1 godzinę. Jabłko w całości, wraz ze skórką, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Namoczone płatki wymieszać z jabłkiem i pozostałymi składnikami.
Wersja współczesna (4 porcje)
6 łyżek tradycyjnych płatków owsianych
7 łyżek /100 ml mleka
2 łyżki rodzynek
1 lb /450 g jogurtu
sok plus otarta skórka z 1 cytryny
1/2 łyżeczki cynamonu
3 jabłka
3 łyżki orzechów laskowych
1 lb /450 g owoców sezonowych
miód lub cukier do smaku
Płatki namoczyć w mleku i zostawić na noc lub przynajmniej na 1 godzinę. Jabłka w całości, wraz ze skórką, zetrzeć na tarce o dużych oczkach lub pokroić w drobne słupki. Owoce umyć i - jeśli potrzeba - odszypułkować, wypestkować i/lub pokroić na mniejsze kawałki. Namoczone płatki wymieszać z jabłkiem i pozostałymi składnikami. Rozdzielić do miseczek i udekorować owocami.
Uwagi dodatkowe
- Zamiast tradycyjnych płatków owsianych, można użyć i błyskawicznych, przy czym należy pamiętać, że to znacząco skraca czas namaczania.
- Własne müesli można zrobić zawczasu, mieszając płatki owsiane z orzechami, z innymi płatkami, otrębami, suszonymi owocami, takimi jak rodzynki, żurawiny, jagody, pokrojonymi na drobne kawałki figami czy daktylami. Tylko od naszej wyobraźni zależy co się w nich może znaleźć. Jedna z kupnych wersji szwajcarskich zawierała również i kawałki gorzkiej czekolady.
- Owsianka Birchera może być całkowicie wegańską potrawą, jeśli użyjemy do niej wegańskich zamienników mleka/jogurtu.
- Owoce to pole do popisu - można użyć niemal każdych. Ja akurat nie użyłabym np. melonów i arbuzów, ale mango, kiwi, sezonowe owoce jagodowe, brzoskwinie, morele, gruszki, śliwki - wszystko mi pasuje.
- Jogurt - najczęściej używam jogurtu o smaku mango, który sama robię według tego przepisu na smoothie. Przygotowując jogurt do owsianki robię nieco gęściejszy niż smoothie do picia. Można jednak popuścić wodze fantazji i naszykować dowolny jogurt, o takim smaku, jaki najbardziej lubimy. A możemy pozostać przy naturalnym, greckim czy waniliowym.
- Owsianka Birchera to pomysł na owsiankę na surowo. Pewne rzeczy muszą się w niej znaleźć, ale wykończenie to już nasza inwencja i smak.
No comments:
Post a Comment