Po zimnej wiośnie wszystko jest spóźnione. Owoce też. Stąd w połowie sierpnia robię przetwory, które zazwyczaj przygotowywałam w lipcu. I eksperymentuję, bo nigdy wcześniej nie mieszałam owoców do dżemów. Tym razem nieco mnie podkusiło na koniec sezonu morelowego. A że w zamrażarce było wyjątkowo dużo truskawek, to czemu nie spróbować dżemu truskawkowo-morelowego. Wszak dżem truskawkowy i dżem morelowy to moje ulubione. I wyszedł niesamowity dżem o przepięknym kolorze i doskonałym smaku. Aż dziwię się, że nigdy wcześniej nie wpadłam na to by wymieszać morele z truskawkami, gdy robiłam dżemy. Kolor truskawek, tych bardzo ciemnych, mocno zdominował kolor moreli. Ale to nie szkodzi, bo smak moreli nadal jest wyczuwalny i nikt nie ma wątpliwości, że jest to dżem z obu owoców. Dżem sprawdził się już idealnie na kanapkach i na lodach, jako dodatek zamiast nie do końca naturalnych sosów.
2 lb / 900 g dojrzałych moreli
2/lb/900 g truskawek
3/4 szklanki / 150 g cukru
4 łyżki soku z cytryny
1/2 szklanki wody
Morele umyć i wypestkować. Pokroić na mniejsze kawałki. Truskawki umyć i odszypułkować. Owoce włożyć do garnka, dodać wodę i cukier. Zagotować, aż całość zawrze, po czym zmniejszyć moc palnika. Gotować do momentu gdy owoce się częściowo rozpadną - mniej więcej 30 minut. Dodać sok z cytryny i gotować jeszcze chwilę.
Wrzący dżem przekładać do wyparzonych słoików. Zamknąć mocno słoiki i ustawić do góry dnem. Przykryć ściereczką i odstawić do wystygnięcia. Odstawić w chłodne miejsce.
Uwagi dodatkowe
- Im garnek jest szerszy, tym dżem będzie szybciej gotowy.
- Garnek powinien być ze stali nierdzewnej lub emaliowany.
- Do dżemu można dodać pektynę, co skróci czas gotowania. Wówczas należy postępować zgodnie z instrukcją z pektyny, a jeśli takiej nie ma, to po prostu po zagotowaniu się owoców, zasypać całość pektyną i gotować ok. 2 minut. Dalej, jak w przypadku zwykłych dżemów - przełożyć gorący do wyparzonego słoika i dobrze zakręcić.
- Słoiki można umyć w maszynie do zmywania na najgorętszym cyklu - w mojej jest to cykl "sanitizing". Można też je po prostu dobrze umyć i wyparzyć w piekarniku - w 400 F/200 C przez 15-20 minut.
- Jak zawsze odradzam oszczędzanie na pokrywkach - wielokrotne używanie tych samych pokrywek w ramach oszczędności kończy się zepsutymi przetworami i zmarnowaniem jedzenia za kwotę większą niż koszt pokrywek. O czasie włożonym w przygotowanie przetworów nie wspomnę. Naprawdę najlepiej jest użyć nowych przykrywek - wtedy mamy pewność, że nie są rozszczelnione i dobrze zamkną nasz dżem.
No comments:
Post a Comment