August 18, 2022

Rożki z ciasta francuskiego z wiśniami i czereśniami

Uwielbiam lato i jego bogactwo owocowe. Przechodzimy płynnie od jednych owoców do drugich. Truskawki, po nich morele, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, nektarynki... Nacieszyć się nie mogę tymi wszystkimi owocami; pochłaniamy je na pudła zamawiane u farmerów. Na surowo, w pierogach, w smoothie, w ciastach i ciastkach, z lodami i przerabiane na przetwory. A że ciasto francuskie zawsze mamy w domu i wiele razy służyło za podstawę wypieków letnich, nic dziwnego, że i tym razem zostało wykorzystane w kombinacji z wiśniami i czereśniami. Rewelacja pod każdym względem. Smakowo - idealne, lekko chrupiące, delikatnie słodkie. Czasowo - idealne, bo do zrobienia dosłownie w pół godziny, wliczając pieczenie. A stary patent z podgrzaniem w mikrofalówce sprawia, że nawet takie ciasteczka, które zostały jakimś cudem z poprzedniego dnia można odświeżyć do porannej kawy. Ciastka można zrobić w najróżniejszy sposób - z surowymi owocami, z konfitury lub z podduszonymi i zagęszczonymi skrobią. W każdej wersji są bardzo smaczne.


Ciasto francuskie na ok. 12 rożków

Nadzienie surowe
1 lb/450 g czereśni lub wiśni lub obu

Nadzienie z wcześniej przygotowanej konfitury z tego przepisu


Nadzienie ze skrobią
1 lb/450 g czereśni lub wiśni lub obu
3 łyżki cukru
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

1 jajko do posmarowania ciastek przed pieczeniem


Cukier puder do posypania

Piekarnik rozgrzać do 400 F/200 C. 


Czereśnie/wiśnie wydrylować. Doprawić cukrem i sokiem z cytryny. Dusić w rondlu lub na patelni aż będą miękkie, a większość wytworzonego soku odparuje. Jeśli chcemy zagęścić skrobią, wówczas należy dusić nieco krócej, odlać nadmiar soku, a resztę zagęścić skrobią. Ostudzić. 

Ciasto francuskie rozmrozić. Jeśli mamy większe płaty, należy je pokroić na kwadraty o boku mniej więcej 4 cali/10 cm. Na środku każdego umieścić solidną porcję nadzienia, a następnie złożyć ciasto po przekątnej i skleić je na brzegach. Jeśli używamy świeżych owoców, należy dać ich również solidną porcję i skleić ciasto.  Rożki ułożyć na formie wyłożonej papierem lub matą silikonową, posmarować rozbełtanym jajkiem i piec ok. 12-15 minut w piekarniku rozgrzanym do 400 F (200 C). Wyjąć z piekarnika, delikatnie przełożyć na kratkę do ostudzenia  i posypać cukrem pudrem. 


Uwagi dodatkowe

  • Nadzienie jest dobrze nieco odsączyć z soku, który się wytwarza przy przygotowywaniu nadzienia. Dlatego zwykle zaczynam od wyłożenia potrzebnej mi ilości czereśni na sitko. Sok zostawiam do wykorzystania przy wypiekach czy np. do herbaty. 
  • Gotowe rożki można też posmarować lukrem przygotowanym z cukru pudru, soku cytrynowego i gorącej wody, jak w tym przepisie







Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment