Ciasto
4 szklanki mąki pszennej
1.5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki cukru
1.5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki cukru
1 jajko
2 żółtka
3 pałki masła (ok. 330 g)
2 łyżki śmietany
2 żółtka
3 pałki masła (ok. 330 g)
2 łyżki śmietany
Masa migdałowa
4 jajka
250 g mączki migdałowej
250 g masła
150-200 g cukru
1 łyżeczka esencji migdałowej
10-15 śliwek - dojrzałe, ale nie bardzo miękkie
płatki migdałowe do posypania z wierzchu
Z podanych składników zagnieść ciasto. Nieco schłodzić, ale nie za mocno, by móc je rozwałkować. Schłodzone ciasto rozwałkować na placek i przenieść na formę do tarty. Wyłożyć je do formy na tartę, lekko docisnąć i wyrównać od góry, a następnie ponakłuwać widelcem. Wstawić do lodówki na godzinę lub dłużej by się dobrze schłodziło.
Przygotować masę migdałową - w miseczce dobrze wymieszać wszystkie składniki masy.
Piekarnik rozgrzać do 380 F/190 C. W czasie, gdy się nagrzewa przygotować śliwki - umyć je, pokroić na połówki i usunąć pestki.
Na schłodzonym cieście tarty wyłożyć krem migdałowy. Wyrównać szpatułką. Krem powinien sięgać mniej więcej do 2/3 wysokości formy. Na wierzchu ułożyć śliwki i lekko je wciskając w krem. Owoce powinny być ułożone dość ciasno, choć nie powinny się dotykać. Na wierzchu posypać tartę migdałami i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 25-30 minut.
Gotową, upieczoną tartę wyjąć z piekarnika. Choć smakuje ona wręcz rewelacyjnie na ciepło, należy poczekać 15 minut aż nieco ostygnie, przez co nadzienie lekko się ustabilizuje i łatwiej będzie ją kroić i nakładać na talerzyki.
Uwagi dodatkowe
- Na ciasto wykorzystałam mój sprawdzony przepis na kruche babeczki. Doskonale się sprawdził, co wcale mnie nie zdziwiło, gdyż niejednokrotnie już robiłam z niego tarty i quiche. Ale można też przygotować ciasto jak w przepisie na galette.
- Z podanych proporcji wyjdzie ciasta na 3-4 tarty. Ciasto świetnie przechowuje się w zamrażalniku do 6 miesięcy, więc można je zrobić i poporcjowane zamrozić. Umożliwia to przygotowanie ciasta zawczasu i usprawnienie pieczenia. Nie mówiąc już o tym, że przyda się go więcej, bo ta tarta jest tak pyszna, że od razu chce się robić kolejną. I wtedy ciasto już mamy! 😉
- Robiąc ciasto, można całkowicie pominąć cukier - słodki krem migdałowy i owoce idealnie to zrekompensują.
- Są dwie szkoły układania śliwek - do góry rozcięciem lub do dołu rozcięciem. Nie ma to większego znaczenia i chyba to jednak kwestia przyzwyczajenie.
- Z podanych proporcji wyjdzie kremu na nieco więcej niż na jedną tartę. Pozostałą masę można do tygodnia przechowywać w lodówce lub nawet dłużej w zamrażalniku. Podobnie jak w przypadku ciasta, masa zrobiona wcześniej umożliwia szybkie wykonanie ciasta.
- Zazwyczaj rozwałkowuję ciasto i układam je w formie wieczorem, w przeddzień pieczenia. Wtedy jest dobrze schłodzone. Rano tylko rozsmarowuję masę, układam owoce, posypuję płatkami i jest gotowe do pieczenia! A godzinę później zajadamy się nim.
No comments:
Post a Comment