January 26, 2024

Śniadaniowy placek do góry bananami

Jest takie ciasto, które nazywa się upside down cake. I do pewnego stopnia ten placek mi je przypomina. Tyle że zamiast ananasów czy rabarbaru, jest zrobiony z bananami. I jest usmażony, a nie upieczony, przez co jego wykonanie jest super szybkie. Jego pierwowzorem rzecz jasna są placki z owocami - i bananami, i jabłkami, i śliwkami, i gruszkami. Zamiast robienia kilku placków, tu powstał jeden duży. Inspiracją był przepis, który śmignął mi na Instagramie - na jednym z filmików (reels).  Jak to bywa z takimi filmikami, szybko zniknął i nigdy więcej już się nie pojawił. Raczej więc nie pochodził z żadnej strony blogera kulinarnego, bo te dość dobrze przeszukałam, by odznaczyć w moim wpisie. No trudno. I tak przepisów na placki bananowe jest multum. 



2 dojrzałe banany
2 jajka 
3 łyżki jogurtu greckiego lub naturalnego
2/3 szklanki płatków owsianych lub jęczmiennych
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

olej do smażenia

dodatki do podania - dodatkowe owoce (truskawki, maliny, jagody), konfitura wiśniowa, miód, śmietana lub jogurt lub po prostu cukier puder do posypania

Średniej wielkości patelnię nasmarować olejem. Jednego banana pokroić w plasterki i rozłożyć je patelni. 

Drugiego banana rozgnieść widelcem i umieścić wraz z pozostałymi składnikami w kielichu blendera lub w misce. Całość chwilę miksować tak by składniki się połączyły. Wylać na patelnię i smażyć pod przykrywką około 2-3 minuty z każdej strony. 

Podawać od razu z takimi dodatkami, jakie tylko nam pasują. 

Uwagi dodatkowe
  • Płatki owsiane powinny być najzwyklejsze, tradycyjne (rolled oats) - jak do ciasteczek owsianych, a nie ekspresowe (quick oats).
  • Placek można zrobić i na zwykłej mące, choć mnie akurat zainspirowało użycie płatków owsianych. Ponieważ masy nie miksujemy zbyt długo, to można je lekko wyczuć w placku.
  • Według mnie placek, dzięki zawartości banana, jest dość słodki i nie potrzebuje zbyt dużo dodatków typu cukier. No ale to już kwestia gustu.
  • Przepis łatwo uweganić dając dodatkowego banana do masy i używając jogurtu wegańskiego. 
  • Banany powinny być dojrzałe, ale nie przejrzałe jak np. do chlebka bananowego. Powinny dać się bez trudu rozgnieść widelcem, ale też i pokroić w plasterki. Najlepiej, gdy banany mają żółtą skórkę z drobnymi brązowymi kropeczkami-piegami. 
  • W czasie smażenia placek najwygodniej przełożyć na drugą stronę przy użyciu talerza lub deseczki do krojenia czy nawet pokrywki. Wystarczy zsunąć placek na talerz, upieczoną stroną do dołu, a następnie trzymając talerzyk w ręku, nakryć go patelnią. Teraz trzeba całość odwrócić tak, by patelnia znalazła się od spodu. I gotowe. Stawiamy z powrotem patelnię na planiku i dosmażamy drugą stronę. 😉









Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment