November 05, 2023

Jagnięcina pieczona

Całymi latami słyszałam o tym jak okropnym mięsem jest baranina, ze względu na tłuszcz. I kiedy byłam w Norwegii, miałam okazję potwierdzić te opinie. U farmera, u którego pracowałam, podano kiedyś baraninę. Była wstrętna - otoczona grubą warstwą tłuszczu, o nieprzyjemnym zapachu. Nawet nie jedząc go, miałam trudność z jedzeniem mięsa. Uznałam, że nigdy więcej nie dam się namówić na baraninę. Potem instruowano mnie, że jak się odpowiednio ją przerobi, zamarynuje, natrze ziołami i odczyni różne inne egzorcyzmy kulinarne nad nią, to robi się dobra, ale jakiś ciężko było mi w to uwierzyć. Minęły lata, w czasie których zostałam przekonana do wątróbki przy pomocy delikatnych wątróbek cielęcych, które były nieporównywalnie smaczniejsze od tych wołowych. Sprawiły, że choć nadal nie byłam fanką wątróbki, to stała się ona dla mnie jadalna i to bez większego bólu.  Kiedy więc zobaczyłam w sklepie pucki z jagnięciny, przemyślałam sprawę. Niejako przez analogię do wątróbki wołowej i cielęcej, uznałam, że baranina ma się do jagnięciny  jak wołowina do cielęciny, więc można dać jej szansę. I faktycznie tak jest. Jagnięcina, podobnie jak cielęcina, jest delikatnym mięsem w niczym nie przypominającym wersji starszej, czyli baraniny. Od tej pory niejednokrotnie piekłam całe pucki jagnięce, którymi wszyscy się zajadali - czy to w postaci pieczeni do obiadu czy to zimnym mięsem na kanapkach.


pucek jagnięcy - mój miał mniej więcej 5 lb/2.30 kg
2 łyżki soli
pieprz
1/2 łyżeczki majeranku
1/2 łyżeczki cząbru
1 łyżka suszonego czosnku
2 łyżki oleju

Na minimum 4-5 godzin przed pieczeniem, a jeszcze lepiej wieczorem poprzedniego dnia, umyć mięso i natrzeć je solą i ziołami oraz czosnkiem. 

W dniu pieczenia, rozgrzać piekarnik do 450 F/225-230 C. Mięso umieścić w naczyniu do pieczenia - żaroodpornej misce lub innym. Wstawić do piekarnika i piec w tej temperaturze 20-25 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 380 F/190 C i piec około 1.5-2 godzin, aż mięso będzie miękkie. Co 20-30 minut podlewać je niewielką ilością wody, co zapobiegnie wysuszeniu na zewnątrz. 


Upieczone mięso wyjąć z piekarnika. Pozwolić mu chwilę odpocząć, a następnie pokroić w grube plastry. Podawać na gorąco z kartoflami lub ryżem oraz sałatką lub innymi warzywami.  

Uwagi dodatkowe
  • Dzięki wstawieniu mięsa do bardzo gorącego piekarnika na wstępne pieczenie, nie wysusza się ono i pozostaje soczyste w środku
  • Czas pieczenia należy dostosować do wielkości pucka, przyjmując  zasadę 20-25 minut na każdy 1 lb/450 g mięsa. Oczywiście wszystko zależy od piekarnika, więc zanim zakończy się pieczenie, warto sprawdzić czy mięso jest dopieczone w środku. Alternatywnie można używać termometru do pieczenia, który pokaże czy osiągnięta została w środku pieczeni odpowiednia temperatura.
  • Ponieważ jagnięcina jest mięsem typowym dla kuchni śródziemnomorskiej, warto podawać z nią sałatkę w tym stylu, np. jakąś grecką. 
  • Jeśli kupujemy pucek mięsa w specjalnej siateczce do pieczenia, nie należy jej zdejmować - dzięki niemu, mięso utrzyma ładny kształt. 


 


  


Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment