May 06, 2021

Rogale śniadaniowe

O ile kiedyś śniadanie traktowałam dość po macoszemu, to teraz lubię gdy jest jedzone nie w biegu, a na spokojnie, a jego smak podkreśla dobre pieczywo. Nie zawsze można się tak delektować, ale w weekendy, czyli dwudzionki można sobie pozwolić na taki luksus. A i w dni, kiedy pracuję z domu, często moje śniadanie jest późniejsze i właśnie takie spokojniejsze. A że z racji pandemii pracuję z domu od dłuższego czasu, to niestety rozpuściłam się jak przysłowiowy dziadowski bicz na takich spokojnych śniadaniach. Jedyną tylko różnicą jest to, że w tygodniu pieczywo szykuję poprzedniego dnia wieczorem, a w weekend robię je rano. Rogale zdecydowanie są jednym z ulubionych rodzajów pieczywa śniadaniowego. Mogę je jeść z samym masłem, albo z jakimś dodatkiem typu twarożek lub jajka, albo z miodem czy dobrym dżemem. Przepis na te rogale sprawdza się doskonale. Jest prosty i dość szybki, chociaż ciastu trzeba dać czas na wyrośnięcie. Warto jednak poczekać czy też zrobić je na lunch/drugie śniadanie lub wręcz dzień wcześniej. 


500 g mąki
2 jajka 
100 g masła
20 g świeżych lub 10 g suchych drożdży
2 łyżki cukru
łyżeczka soli
200 ml ciepłego mleka

1 jajko lub odrobina śmietany do posmarowania przed pieczeniem

Opcjonalnie: mak do posypania - ja zrezygnowałam, bo nie wszyscy u mnie lubią takie pieczywo

Drożdże  rozrobić z połową mleka, 1 łyżką mąki i cukrem. Zostawić na chwilę w ciepłym miejscu, aż ruszą. Suche drożdże można od razu wsypać do mąki i nie rozrabiać, ale ja często jednak rozrabiam je tak samo jak świeże. 

Mąkę umieścić w misie miksera. Dodać zaczyn drożdżowy, sól, pozostałe mleko i masło. Końcówką z hakiem wyrobić ciasto. Wyrabiać przez 2-3 minuty na podwyższonych obrotach miksera, po czym uformować kulkę, włożyć do miski i nakryć ją ściereczką lub przykrywką silikonową (lub folią). Misę odstawić do wyrośnięcia na mniej więcej godzinę lub do momentu gdy ciasto podwoi swoją objętość. 

Wyrośnięte ciasto odgazować. Przełożyć na posypany mąką blat i podzielić na dwie części, z których uformować kulkę. Jedną kulkę przykryć, a drugą rozwałkować na mniej więcej okrągły placek, który podzielić na 4-6 części o kształcie zbliżonym do trójkąta, w zależności od tego jak duże chcemy mieć rogale. Zaczynając od podstawy, zwijać każdy trójkąt w rogala. Gotowe rogale wykładać w dość dużej odległości na wyłożonej papierem lub matą silikonową blasze.  Odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Podobnie postąpić z drugą porcją ciasta. Ciasto można również od razu podzielić na równe części, każdą z nich rozwałkowywać na placuszek, z którego formować rogale. 

Kiedy skończymy formowanie rogali, nagrzać piekarnik do 380 F/190C. Rogale przed pieczeniem posmarować rozbełtanym jajkiem lub śmietaną i - jeśli chcemy - odsypać makiem. Piec około 20 minut na złoty kolor. 







Inspiracja: Kuchenny kredens

Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment