Płatki owsiane przeżywają swoiste odrodzenie. Po latach, gdy modne były najróżniejsze płatki śniadaniowe, nagle wróciły do łaski płatki. W wersji ciepłej i zimnej. Przyznam, że najbardziej lubię na ciepło - tak jak robiła je babcia Regina. Tyle, że nie mam płatków górskich a różne inne. Tak więc używam i tradycyjnych płatków owsianych w wersji zwykłej i błyskawicznej, oraz tzw. steel cut oats, czyli owsa łamanego lub kaszy owsianej. Kiedy byliśmy w Londynie, spróbowaliśmy tego, co podawane było jako porridge. Może nie wygląda na zdjęciach jakoś super zachęcająco, ale przyznam, że ta angielska owsianka była naprawdę smaczna. Oferowano wiele wersji - od słodkich po słone, z najróżniejszymi dodatkami, takimi jak banany, cynamon, czekolada, owoce. I nie była to wcale żadna wytworna restauracja, a zwykły bar szybkiej obsługi. No ale w kraju, gdzie jest kultura jedzenia płatków nie jest to dziwne.
Robię płatki różne - najczęściej błyskawiczne. Ale też i czasem szykuję takie bardziej tradycyjne - gotuję je i przechowuję w lodówce. Sprawdza się tu świetnie przepis na angielski porridge wg przepisu April Bloomfield. Na śniadanie biorę ich porcję, podgrzewam z mlekiem i wzbogacam dodatkami - bananem, owocami jakie tylko mam pod ręką, suszonymi owocami i bakaliami oraz orzechami i migdałami.
Owsianka błyskawiczna
1 szklanka mleka
3 łyżki błyskawicznych płatków owsianych
dodatki - orzechy, migdały, owoce świeże lub suszone
Taką owsiankę można przygotować w tradycyjny sposób lub w kuchence mikrofalowej. W garnku zagotować mleko i dodać płatki. Gotować na palniku na małej mocy przez 2 minuty. Jeśli przygotowujemy w kuchence mikrofalowej, wówczas wszystkie składniku umieszczamy w misce odpowiedniej do używania w mikrofalówce, a następnie podgrzewamy przez 2-3 minuty.
Angielska owsianka (English porridge)
1/2 szklanki płatków owsianych (rolled oats)
1/2 szklanki kaszy owsianej (steel cut oats)
1.5 szklaki mleka pełnotłustego
1.5 szklanki wody
szczypta soli
dodatki
Do garnka wlać mleko i wodę. Zagotować, po czym zmniejszyć moc palnika na średni. Wsypać płatki i sól. Gotować przez ok. 20 minut, mieszając co jakiś czas, by płatki nie przywarły do dna garnka. Po tym czasie, tradycyjne płatki owsiane powinny być dość rozgotowane, a kasza/płatki łamane miękkie, ale nie rozgotowane (al dente). Przygotowaną tak owsiankę, można przechowywać 3-4 dni w lodówce, w zamkniętym pojemniku i podawać podgrzaną, z dodatkiem mleka. No i oczywiście ulubionych dodatków.
Płatki owsiane tradycyjne
1 szklanka mleka
3 łyżki płatków owsianych
Do garnka wlać mleko. Zagotować, po czym zmniejszyć moc palnika na średni. Wsypać płatki i sól. Gotować przez ok. 20 minut, mieszając co jakiś czas, by płatki nie przywarły do dna garnka.
Płatki owsiane z owsa łamanego/kaszy owsianej
1 szklanka mleka
3 łyżki płatków owsianych (steel cut oats0
Do garnka wlać mleko. Zagotować, po czym zmniejszyć moc palnika na średni. Wsypać płatki i sól. Gotować przez ok. 20 minut, mieszając co jakiś czas, by płatki nie przywarły do dna garnka.
Uwagi dodatkowe
- Płatki owsiane, zarówno tradycyjne, łamane, jak i błyskawiczne można gotować na wodzie, a dopiero przy jedzeniu dodać ciepłe mleko.
- Płatki owsiane tradycyjne i łamane (kasza owsiana) można przygotować z wyprzedzeniem i przechowywać w zamkniętym szczelnie pojemniku w lodówce przez kilka dni. Przed podaniem należy je podgrzać z dodatkiem ciepłego mleka.
- Dodatki do płatków to pole do popisu dla każdego - nadają się tu zarówno świeże owoce, jak i suszone. Orzechy czy migdały są również świetnym dodatkiem. Najlepiej dodawać je tuż przed podaniem - pokrojone na mniejsze kawałki, cienkie plasterki lub starte na tarce w zależności od owoców.
- W owsiance doskonale sprawdzają się owoce pieczone - śliwki, brzoskwinie, jabłka czy gruszki. Nie raz zdarzało mi się wykorzystać je wraz z sokiem jaki powstał przy ich pieczeniu, co dodatkowo podnosiło walory smakowe.
- Doskonale sprawdzają się też konfitury i soki - tymi ostatnimi, babcia robiła nam wzorki na owsiance - takie esy floresy. Podobnie robiła je na kaszy manny. Jako dziecko uwielbiałam takie właśnie babcine kompozycje.
- Banany można podawać jak owoce - pokrojone w plasterki. Często wykorzystuję też banany zamiast cukru - rozgniatam banana widelcem i mieszam z owsianką na etapie gotowania (błyskawiczna) lub podgrzewania.
- Zamiast cukru można oczywiście wykorzystać i miód oraz wszelkie inne słodkości - np. syrop klonowy (ja akurat nie lubię, ale inni tak) czy syropy.
- Wielbiciele cynamonu mogą nim doprawić owsiankę - zwłaszcza tą podawaną z jabłkiem.
- Czekolada również nada owsiance ciekawego smaku. Najlepiej nadaje się do tego gorzka czekolada - pokrojona na drobne kawałki lub po prostu drobinki czekoladowe (chocolate chips).
- Oczywiście mleko można wykorzystać dowolne - i krowie, i roślinne. Z roślinnych, najbardziej mi smakowały płatki przygotowane z dodatkiem dobrego mleka owsianego.
- Należy puścić wodze fantazji i nie bać się eksperymentować. Owsianki są zdrowym daniem na rozpoczęcie dnia i warto zacząć je jeść. Aby się nie znudziły, po prostu próbujmy różnych wersji.
Owsianka (porridge) w Londynie - wersja z bananami i cynamonem |
Owsianka (porridge) w Londynie - wersja z bananami i czekoladą |
To właśnie tu jedliśmy owsiankę w Londynie. Spory wybór, szybka obsługa. |
Inspiracja: April Bloomfield's English Porridge
No comments:
Post a Comment