Przepis na kotlety po kijowsku widziałam w Kuchni rosyjskiej - tomiku przepisów w ramach Kulinarnej encyklopedii świata wydanej wiele lat temu. Ale jakoś nigdy się nie zdecydowałam na ich zrobienie. Dopiero teraz, w ramach poznawania kuchni ukraińskiej postanowiłam je zrobić. Pierwsze próby, choć smakowo wypadały dobrze, wizualnie były nie do końca udane. Kotlety rozwijały się w czasie smażenia, a masło z nich wypływało. No ale od czegóż jest internet? Tam znalazłam wskazówki jak zrobić, by tak się nie działo i kolejne próby były zdecydowanie bardziej udane pod każdym względem. Bez bicia jednak się przyznaję, że nie będzie to danie na każdy dzień, a tylko od święta.
4 piersi kurczaka
100 g masła
3 łyżki posiekanego koperku
jajko
bułka tarta
2 szklanki oleju
Masło powinno być w temperaturze pokojowej.
Wymieszać masło z koperkiem. Uformować wałeczek o średnicy mniej więcej 0.5 cala/1 cm i zamrozić.
Piersi kurczaka przekroić wzdłuż na dwa cieńsze kawałki, nakryć folią i rozbić tłuczkiem na dość cienkie płaty, uważając jednak, by nie uszkodzić mięsa. Lekko osolić z obu stron.
Zmrożone masło podzielić na kawałki, które zmieszczą się na przygotowanej piersi kurczaka - powinny być one nieco krótsze niż szerokość poszczególnych kawałków mięsa. Pierś zawinąć szczelnie w roladkę. Sposób zawijania nieco przypomina więc zawijanie krokietów czy też gołąbków. Tak przygotowane roladki ściśle owinąć folią spożywczą i wstawić do lodówki na kilka godzin. To pozwoli na zasklepienie się roladek i ułatwi ich smażenie.
Smażenie należy rozpocząć od rozgrzania w rondlu lub garnku oleju. W czasie gdy olej się rozgrzewa, rozbełtać jajko. Obtoczyć w nim dokładnie każdą roladkę, a następnie obtoczyć je w bułce. Wkładać na rozgrzany olej i smażyć na złoty kolor.
Uwagi dodatkowe
- Roladki można naszykować rano w dniu smażenia lub nawet poprzedniego dnia wieczorem. Przechowanie ich kilka godzin w lodówce bardzo ułatwi ich późniejsze obtaczanie w panierce i smażenie
- Z roladkami należy się obchodzić bardzo delikatnie, by z żadnej strony się one nie otworzyły.
- Często na zdjęciach możemy zobaczyć kotlety po kijowsku z wystającą z nich małą kostką. Można też je tak zrobić, używając kostek ze skrzydełek.
- Smażenie w głębokim tłuszczu jest konieczne, gdyż w ten sposób mięso równomiernie się dosmaża, a jednocześnie praktycznie eliminuje to obracanie mięsa, przez co roladki nie otwierają się.
- Tłuszcz po ostudzeniu należy przelać do pojemnika i wylać w punkcie zbierania tłuszczu lub, jeśli nie mamy takiego w okolicy, wyrzucić do śmieci w zamkniętym pojemniczku. Pod żadnym pozorem, nie należy go wylewać do kanalizacji miejskiej, gdyż takie pozbywanie się tłuszczu w dużych ilościach, może z czasem doprowadzić do zatkania rur.
No comments:
Post a Comment