Kuku, pisane czasem kookoo, to perski rodzaj omletu czy też frittaty. Sabzi oznacza zioła w języku Farsi - pietruszkę, koperek, szczypiorek czy kolendrę. Kuku sabzi to danie serwowane na Nowruz, czyli perski Nowy Rok. Zioła symbolizują odrodzenie, a jajka obfitość, płodność. Jest to tak popularne danie, że praktycznie we wszystkich perskich sklepach można kupić gotowe zestawy ziół używanych do robienia kuku sabzi. Nie przepadam jednak za smakiem i zapachem suszonego koperku czy suszonej pietruszki. Wolę jednak używać świeżych ziół, zwłaszcza, że najczęściej mam je w lodówce lub w doniczce i nie muszę ich kupować. Poza tym, kuku sabzi jest świetną okazją do przeczyszczenia lodówki i zużycia nieco podwiędniętej pietruszki, kolendry czy koperku.
Kuku sabzi można podawać o każdej porze - na śniadanie, na lunch, jako danie główne i jedyne lub też jako przystawkę. Świetnie smakuje w towarzystwie labneh jak i innych warzyw, takich jak pomidory czy ogórki. Można też się pokusić o zrobienie sałatki caprese, caprese z brzoskwiniami czy tzatziki.
Zasadniczo kuku sabzi jest smażone na patelni - tak jak omlet. Ale przyznam, że wolę chyba delikatniejszą wersję pieczoną w piekarniku.
6 jajek
1 szklanka poszatkowanych listków pietruszki
1 szklanka poszatkowanych listków kolendry
1/2 szklanki poszatkowanego koperku
6 łodyżek szczypioru z zielonych cebulek lub młodych dymek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
1/3 łyżeczki kardamonu tsp ground green cardamom
1/3 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki kuminu
1/3 szklanki orzechów włoskich
Przygotować pietruszkę, kolendrę i koperek, tak by uzyskać odpowiednią ich ilość. Można to zrobić ręcznie lub food-processorem/chopperem (malakserem). Pokroić szczypior.
W dużej misce umieścić przyprawy, mąkę i proszek. Wymieszać. Dodawać pojedynczo jajka i mieszać całość trzepaczką lub mikserem. Dodać zioła i orzechy oraz suszony berberys lub żurawiny, jeśli ich używamy, po czym dobrze wymieszać całą miksturę.
Patelnię lub naczynie w którym będziemy zapiekać kuku sabzi dobrze nasmarować oliwą lub olejem. Przelać kuku sabzi. Naczynie wstawić do piekarnika na mniej więcej 15-20 minut, sprawdzając po 15 minutach, czy jajka się ścięły.
Gotowe kuku sabzi wyjąć z piekarnika i lekko przestudzić. Kroić na trójkąty, jak tartę.
Uwagi dodatkowe
- Suszone owoce są opcjonalnym dodatkiem. Trzeba jednak przyznać, że czerwony kolor wnosi pewne urozmaicenie kolorystyczne i delikatne kwaskowate przełamanie smaku.
- Ilość ziół można nieco regulować i dodawać ich ciut więcej lub mniej. Warto zacząć od powyższych proporcji i zobaczyć czy wolimy ich nieco mniej czy nieco więcej.
No comments:
Post a Comment