February 25, 2024

Bezy wegańskie

Aquafaba jest znana wśród wegan i stosowana jako zamiennik jajek. Za przerabianie aquafaby brało się wiele osób, ale tak naprawdę odkrycie tego, że można z niej zrobić pianę białkową odkrył Joël Roessel. I to on pierwszy odkrył, że płyn z puszki ciecierzycy daje się ubić z cukrem na pianę, która stanowi bazę dla bezy. Dzięki temu weganie mogli robić desery typu mus. Sama zresztą kiedyś taki pomagałam robić, ale zniknął tak szybko, że nie trafił na blog. Ale bezowy przełom nastąpił wtedy gdy Goose Wohlt, amerykański programista, weganin i pasjonat gotowania, wykorzystując jedynie aquafabę i cukier zrobił wegańską bezę, a następnie pokazał ją na swoim blogu oraz na grupie
What Fat Vegans Eat. Z czasem powstała facebookowa grupa Aquafaba (Vegan Meringue - Hits and Misses), a najróżniejsze przepisy z użyciem aquafaby pojawiły się we wszystkich książkach czy blogach kulinarnych wegan. Aquafaba, która przez wielu jest po prostu wylewana do zlewu, stała się świetnym wegańskim zamiennikiem jajek. 



2/3 szklanki / 150 ml płynu z puszki z ciecierzycy (aquafaby) 
1/2 szklanki plus 2 łyżki / 180 g cukru

Opcjonalnie - 1 łyżka soku z cytryny lub winianu potasu (cream of tartar), 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub 1/4 łyżeczki pasty waniliowej

Nastawić piekarnik na temperaturę 230 F/ 110 C. 

Aquafabę umieścić w misie miksera i  zacząć jej ubijanie na wolnych obrotach. Na początku płyn się spieni i wtedy można dodać sok cytrynowy lub winian. Zwiększyć obroty miksera i kontynuować ubijanie aquafaby. 


 

Kiedy powstanie piana z tzw. miękkim wierzchołkami (soft peaks) dodać porcjami cukier, cały czas kontynuując ubijanie aż do momentu gdy powstanie lśniąca i stabilna piana, formująca sztywne wierzchołki.  





Przełożyć w rękaw cukierniczy i wyciskać lub łyżką ułożyć na blasze do pieczenia, wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonowymi matami. 





Piec przez mniej więcej 90 minut. 

Przechowywać w zamkniętym pojemniku, gdyż bardzo łatwo łapią wilgoć.

Bezy tak upieczone są kruche i wspaniale chrupiące zarówno na zewnątrz, jak i w środku. 

Uwagi dodatkowe
  • Bazując na doświadczeniu innych - zmniejszanie ilości cukru nie służy bezom robionym z aquafaby. Bezy po prostu są słodkie i albo się z tym pogodzimy, albo ich nie jedzmy.
  • Zamienniki cukru typu ksylitol czy erytrol nie sprawdzają się przy robieniu bez z aquafaby.









Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment