July 14, 2020

Knedle z morelami

Po austriackich knedlach z morelami, marillenknödel, nadszedł czas by spróbować ich w tradycyjnej wersji z ciasta kartoflanego, zwłaszcza, że i takie są jedzone w Austrii. Moreli mamy w tym roku tak dużo, że aż prosiło się z nich zrobić knedle. Zgodnie z oczekiwaniami wyszły bardzo dobre. I w sumie ciężko wyczuć, które lepsze. Knedle, te z dodatkiem sera są zdecydowanie delikatniejsze. Te zrobione z samych kartofli są nam bardziej znane smakowo, bo przede wszystkim takie jemy - czy to ze śliwkami czy truskawkami. 
Ponieważ morele, nawet te dojrzałe potrafią być kwaskowate, często w przepisach czyta się, aby w miejsce pestki włożyć kostkę cukru. Ja nigdy nie wkładam, a dodatek śmietany czy posypanie knedli cukrem w zupełności nam wystarcza. 

2 lb kartofli*
1 jajko
1-1.5 szklanki mąki + dodatkowa do podsypywania
morele
Opcjonalnie - kostki cukru do włożenia do moreli w miejsce pestek

sól do gotowania wody
1/2 szklanki śmi
etany (sour cream)
1/4 szklanki mleka
cukier do smaku

3-4 łyżki bułki tartej
50 g masła

cukier cynamonowy

********
*Wersja uproszczona - zamiast kartofli mashed potatoes 


Morele umyć i osuszyć. 
Usunąć pestki, nie rozdzielając połówek do końca. Odstawić do wysuszenia - najlepiej na ręczniku papierowym. Kartofle obrać, ugotować i przepuścić przez praskę. Ostudzić. 

Jeśli używamy mashed potatoes, przygotować kartofle zgodnie z instrukcją z pudełka, pomijając wszelkie dodatki, takie jak masło czy przyprawy. Powinniśmy otrzymać mniej więcej 2 lb/900 g kartofli. Ostudzić. 


Do ostudzonych kartofli dodać jajko oraz mąkę - jedną szklankę. Gdyby ciasto kleiło się zbyt mocno, dosypać kolejne pół szklanki. 
 Z ciasta odrywać kawałek i rozpłaszczając w dłoniach, uformować z niego mały placuszek. Na nim układać morelę, cięciem do dołu - wtedy knedle się nie rozchodzą i dokładnie zalepiać, tak by nie było w cieście dziurek, formując kulkę. Kulki odkładać na dobrze omączony blat. 
Gotowe knedle wkładać do wrzącej i lekko osolonej wody. Po włożeniu knedli doprowadzić wodę do ponownego wrzenia, po czym gotować ok. 8-10 minut na małym ogniu, by śliwka się lekko ugotowała. To jest dość ważne, gdyż zbyt duży płomień/moc palnika spowoduje, że w silnie gotującej się wodzie, knedle mogą się rozpadać. 

W tym czasie  przygotować bułkę tartą: na rozgrzanej patelni zarumienić lekko bułkę, po czym dodać masło i ewentualnie odrobinę  cukru; podgrzewać aż masło się rozpuści. Obtaczać w bułce ugotowane knedle lub podać bułkę osobno.

Śmietanę doprawić cukrem i podawać dla chętnych do jedzenia i ze śmietaną. 





Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment