Ryba gości u nas na stole dość często i dlatego próbujemy jej w różnych odsłonach. Tak przygotowaną robi się bardzo szybko. W domu została okrzyknięta za najsmaczniejszą pieczoną białą rybę. Do tak przyrządzonej ryby świetnie pasują i młode kartofle z koperkiem, i farfalle czterema serami, i sałatki, i cukinia pieczona w panierce z parmezanem, i grecki sos jogurtowo-czosnkowy, i tzatziki, czy też tzatziki pomidorowe. Jednym słowem, dzięki niej można przygotować wspaniały, choć niewyszukany obiad.
August 29, 2015
August 28, 2015
Bułeczki z jeżynami
Pojawiły się przepyszne i dorodne jeżyny, a z nimi bułeczki z jeżynami. Nie sposób było ich nie zrobić, zwłaszcza po tygodniach robienia jagodzianek i udanym eksperymencie z malinami. Te bułeczki są zdecydowanie smaczniejsze niż malinowe jagodzianki, a owoce w czasie pieczenia nie rozpadają sie tak bardzo jak maliny. Ciasto na bułeczki zostało zrobione z wielokrotnie sprawdzonego przepisu na jagodzianki.
August 26, 2015
Pasta z bobu
Polskie guacamole. Tak nazwali tę pastę znajomi. Choć z guacamole, tak naprawdę ma ona wspólny jedynie kolor. Bardziej jest bobową wersją pasty z awokado. Jest to jednak pyszna pasta nadająca się i do posmarowania chleba, i do podjadania z chipsami czy krakersami. Pasta ta stanowi też świetny dodatek do potraw śródziemnomorskich czy smażonych pomidorów. A do tego jest super łatwa i szybka w robieniu, szczególnie gdy możemy kupić łuskany bób. Polecam do tego sklepy Uwajimaya lub Sahand Persian Grocery w Kirkland.
August 23, 2015
Sos jogurtowy z pomidorami i ogórkiem, czyli pomidorowe tzatziki
August 13, 2015
Frużelina wiśniowa
Wiśnie doskonale nadają się nie tylko do pierogów, drożdżówek czy innych wypieków lub konfitur. Można z nich zrobić przepyszną frużelina, która doda uroku każdemu deserowi czy ciastu. Jak to w przypadku wiśni, największym problemem jest ich wydrylowanie, ale i tę przeszkodę można ominąć używając wiśni mrożonych dostępnych w sklepach. Moje wiśnie kupiłam w Costco - duże paczki Organic tart cherries. A jeśli nie ma innego wyjścia i musi się drylować, można to zrobić drylownicą. Niestety to oznacza posiadanie w kuchni kolejnego sprzętu bardzo rzadkiego i ograniczonego użytku, co nie każdemu odpowiada. Alternatywnie można użyć słomki do zimnych napojów. Pamiętam też, że w przeszłości babcie i ciocie oraz znajome drylowały przy użyciu spinki do koków. Mówiąc krótko - jak kto woli i jak komu wygodniej.
August 12, 2015
Smażone pomidory
Od kiedy pierwszy raz obejrzałam film "Green fried tomatoes" miałam ochotę spróbować tego specjału. Jest on super popularny w środkowych stanach USA (Midwest) oraz na Południu. Tam ciężko ich nie spróbować, gdyż latem są robione niemal do każdego grilla. Ostatnio moja koleżanka pokazała na Fecabook'u zdjęcia ze smażenia pomidorów i narobiła mi apetytu na nie. Jedyne wymaganie tej potrawy, to to, że pomidory muszą być zielone. Smażenie okazało się banalnie proste, ale przyznam, że efekt, choć niezły, nie był spektakularny. Na ciepło były niezłe, ale - w przeciwieństwie np. do jabłek w cieście - zupełnie nie nadawały się do jedzenia na zimno. Mnie najbardziej smakowały podane z tzatziki. Doskonale też pasują do nich baba ganoush czy z pastą z bobu. Myślę, że to nie ostatnia próba zrobienia dobrych smażonych zielonych pomidorów, zwłaszcza, że południowej kuchni amerykańskiej można znaleźć i inne przepisy na ich przygotowanie.
August 05, 2015
Cukinia pieczona w panierce parmezanowej
To chyba najlepszy sposób na przygotowanie cukinii - upieczenie jej w panierce z parmezanem. Nadaje się jako dodatek do praktycznie każdego dania mięsnego czy rybnego. Dobrym dodatkiem do tak przygotowanej cukinii jest sos grecki na bazie jogurtu i czosnku.
August 03, 2015
Tzatziki
Lubię tzatziki ze względu na smak; kombinacja ogórek, czosnek, koperek i jogurt grecki bardzo mi odpowiada, szczególnie w połączeniu z rybą i tabbuleh lub z kanapkami z pitą. Tzatziki mają w sobie coś letniego, nawet jeśli zostały zrobione zimą z ogórków typu węże. Ogórki nie powinny być zmielone czy też starte na drobno - lubię gdy w tzatziki wyczuwa się ich zawartość. I dokładnie takie tzatziki pamiętam z Grecji, gdzie podawano mi je do każdego niemal posiłku jaki tam jadłam.
August 02, 2015
Wieloziarnisty chleb wiejski (pain de campagne)
Przepis na ten chleb pochodzi z książki Flour Water Salt Yeast: The Fundamentals of Artisan Bread and Pizza. Jest to jeden z najsmaczniejszych chlebów jakie robiłam, a przy tym bardzo prosty do zrobienia. Po tygodniach robienia w oryginalnej wersji postanowiłam poeksperymentować i dodać ziarenek. Efekt przerósł moje oczekiwania - wyszedł doskonały chleb wieloziarnisty. Zmieniłam też nieco technikę pieczenia tego chleba, przez co uzyskałam wspaniałą chrupiącą skórkę. Ziarna można dodać według własnego uznania - mogą być ziarenka maku, siemienia, pestki słonecznika lub dyni. Dodałam też nieco grubo mielonych orzechów. Warto popróbować różnych kombinacji. Z czasem też nauczyłam się pomijać długi okres wyrastania chleba co znacznie uprościło jego przygotowanie, a zupełnie nie wpłynęło na jego smak.
August 01, 2015
Malinowe jagodzianki
A co by wyszło gdyby tak w jednej bułeczce połączyć jagody z malinami? No właśnie od tego się zaczęło, a potem zaraz powstała ciut inna wersja jagodzianek. Próba wypadła całkiem nieźle, zwłaszcza, że delikatniejsze maliny szybciej się rozpadają pod wpływem pieczenia i tworzą masę niejako łączącą jagody. Smakowo malinowe jagodzianki są - moim zdaniem - zdecydowanie ciekawsze niż malinianki. I w ten oto sposób na stałe zagościły w naszym domu.
Subscribe to:
Posts (Atom)