January 06, 2016

Galette des rois, czyli ciasto króli

Ostatnio jakby częściej przypominano tradycje związane ze Świętem Trzech Króli. Pojawiają się ciasta, co prawda nie do końca polskie, przez prasę i portale przewinęły się teksty wyjaśniające prawidłową pisownie i znaczenie napisu na drzwiach do domu. Może kiedyś wrócą i inne polskie zwyczaje, a na naszych stołach znów zagoszczą szczodraki i sójki? Tymczasem pokusiłam się na zrobienie francuskiego ciasta serwowanego na Trzech Króli, galatte des rois. W następnych latach zajmiemy się meksykańskim rosca de reyes, a także bardziej wytrawnymi wypiekami polskimi – szczodrakami czy „sójkami”.

2 płaty gotowego ciasta francuskiego (puff pastry)
1 szklanka/100 g mączki migdałowej (almond flour/almond meal)
1/2 szklanki/ 100 g cukru
3.5 oz/100 g masła w temperaturze pokojowej
2 jajka
2 łyżeczki koniaku/rumu
Skórka otarta z 1/2 pomarańczy
 1 żółtko do smarowania ciasta

Ciasto francuskie rozmrozić. Wykroić z niego 2 koła o średnicy 9 cali/22.5 cm. Wstawić do lodówki i schłodzić.

Przygotować nadzienie – wymieszać masło z mączką migdałową i cukrem. Dodać skórkę pomarańczową, koniak, a następnie jajka. Dobrze wymieszać. Wstawić do lodówki, aby schłodzić masę, aż zrobi się dość sztywna. Masę warto przygotować na dzień przed pieczeniem – wtedy mamy pewność, że będzie dobrze schłodzona.  

Na blasze wyłożonej papierem rozłożyć pierwszy blat ciasta. Wyłożyć na niego masę, zostawiając brzeg o szerokości ok. 2 cm. Położyć drugi blat i bardzo dobrze skleić brzegi. Jeśli chcemy mieć ozdobny rant wokół brzegu, należy go uformować np. tak jak robimy rant na pierogach – w falbankę czy też wyciskając wzorek widelcem. Na wierzchu ciasta zrobić wzorek  delikatnie nacinając  je nożem, uważając bardzo by nie przeciąć całkowicie ciasta. Ponownie wstawić ciasto do lodówki.  

W czasie, gdy ciasto się  chłodzi rozgrzać piekarnik do 400 F/200 C. Ciasto przed samym pieczenim posmarować żółtkiem roztrzepanym z ociupiną wody. Piec ok. 30 minut aż ładnie się zabrązowi. Jeśli w czasie pieczenia „wybrzuszy” się, lekko nakłuć,  by pozwolić ujść powietrzu. Podawać w temperaturze pokojowej. 




Inspiracja: David Lebovitz Print Friendly and PDF