July 11, 2014

Pyszne pierogi z czereśniami

Pierogi z wiśniami może i nie są tak popularne jak te z jagodami, ale też są przepyszne i nadają się na idealny obiad w letni gorący dzień. A u nas, z braku wiśni, wykorzystuję przepyszne czereśnie, których mamy pod dostatkiem przez kilka letnich tygodni. I też są bardzo smaczne. 

Te pierogi zrobiłam z innego niż zwykle ciasta. Pokusiłam się czytając jak łatwo się je wałkuje. I jest to prawda! Jeszcze żadne ciasto na pierogi nie wałkowało mi się tak dobrze jak to i do tego zwykłym, staromodnym wałkiem, a nie maszynką do makaronu. Ciasto jest bardzo elastyczne, a jednocześnie nie jest lepkie. Wymaga minimalnego dodatku mąki do podsypywania blatu czy stolnicy.

4 szklanki mąki
2 jajka
5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego
3 łyżki oleju
szczypta soli
¾- 1 szklanka wody (zależy jak sucha jest mąka)

czereśnie - najlepiej czerwone, lekko twardawa

Mąkę wsypać do miski, dodać jajka, śmietanę/jogurt, sól i olej. Dolewając wodę, wyrabiać ciasto rękami lub mikserem o końcówce haka. Ilość wody zależy tak naprawdę od mąki i może jej być potrzebne ciut mniej lub ciut więcej. Gotowe ciasto zostawić by chwilę odpoczęło.

Przygotować czereśnie – świeże umyć i wydrylować. Mrożone wyłożyć do miski, tuż przed użyciem.  Czereśnie można lekko posypać cukrem i/lub cynamonem.
Ciasto podzielić na mniejsze części. Jedną część, na delikatnie oprószonej mąką stolnicy, rozwałkować na cienki placek. Resztę ciasta trzymać przykrytą miseczką lub ściereczką, by się nie zeschło. Z placka wykrawać szklanką lub specjalną obręczą kółka. Nakładać po dwie-trzy czereśnie i dokładnie zalepiać na brzegach. Odkładać na tacę obsypaną mąka lub wyłożoną papierem.

W dużym garnku zagotować wodę. Lekko ją osolić. Gotowe pierogi wrzucać do wody partiami i gotować 2-3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię wody.

Ze śmietany, mleka i cukru przygotować polewę do podawania pierogów. 











Źródło: Mniammniam.pl
Print Friendly and PDF

No comments:

Post a Comment