January 26, 2016

Taco Tuesday

Co prawda w Meksyku ani razu nie jadłam chrupiących taco, mimo iż byłam w iluś miejscach podających głównie taco, jak choćby słynna Taquería Los Ángeles w Puebla. Wszędzie przez taco rozumiano mniejsze lub większe placuszki typu naleśniki, podawane z różnymi mięsami i dodatkami. Najbardziej chrupiące były rzodkiewki, często podawane jako dodatek, podobnie jak limonki. Nie przeszkadza mi to jednak lubić naszych zamerykanizowanych taco jakie robimy czasem w domu. Jakiś czas temu dzieci okrzyknęły wtorki dniami taco i tak powstał Taco Tuesday. Nie żebyśmy co wtorek zajadali się taco, ale raz na jakiś czas taki dzień się przydaje. 

Print Friendly and PDF

January 24, 2016

Pieczone pierożki z kapustą i grzybami

Takie właśnie pierożki chodziły za mną od dłuższego czasu. Celowo więc zachowałam na nie trochę kapusty wigilijnej i trochę nadzienia grzybowego, jakiego użyłam do pasztecików. Wiadomo było, że takie pierożki będą pyszne, szczególnie jako dodatek do barszczu. Robienie tych pierożków można sobie ułatwić wykorzystując gotowe placki empenadas, które kupuje się w każdym sklepie meksykańskim. A można oczywiście zrobić je ze zwykłego ciasta na pierogi. W każdej wersji są przepyszne. 


Print Friendly and PDF

January 21, 2016

Piegus

Jakoś nie mogę się rozstać z makowymi ciastami. Korzystam więc z okazji, że nazbierało się białek i piekę piegusa na samych białkach. Lekkie ciasto i super szybkie w wykonaniu. Można je wzbogacić bakaliami, można obsypać cukrem pudrem, a można poprzestać na prostej, acz dobrej w smaku, wersji podstawowej.
Ten przepis należy do tych, które po prostu istnieją w naszych kolekcjach od lat i tak na dobrą sprawę nie wiadomo skąd się wzięły. A że przez lata zmieniłam podejście do pieczenia, to i nieco zmodyfikowałam przepis zastępując "kostkę margaryny" połową szklanki tłuszczu - rozpuszczonego masła, oleju lub oliwy z awokado. 

Print Friendly and PDF

January 20, 2016

Ulubiony lunch, czyli kotleciki z kurczaka

Od pewnego czasu dzieci wspominały najlepszy lunch szkolny - chicken-mashed potato bowl. Ku ich zmartwieniu przestał być serwowany tak często jak kiedyś. Dlatego też postanowiłam im zrobić taki specjał, tyle że na obiad. No może nie do końca, bo zamiast sosu z indyka (turkey gravy), ustaliłyśmy, że zrobimy grzybowy. W oryginale, ten wspaniały lunch to po prostu porcja kartofli puree, kotleciki z kurczaka (chicken nuggets) i ten sos, czyli podprawiony mąką tłuszcz z pieczenia indyka. Fuj! A całość można posypać jeszcze serem żółtym. 

Print Friendly and PDF

January 19, 2016

Coleslaw

Coleslaw idealnie pasuje do wielu dań. Ze wszystkich coleslaw jakie jadłam, najbardziej smakowało mi to z restauracji Kenny Rogers’a , popularnej w Kentucky. Wyróżniało się od innych tym, że kapusta w nim była bardzo drobniutko poszatkowana.  Jeśli komuś nie odpowiada taka wersja, zawsze może użyć grubiej poszatkowanej kapusty.  Równie ważny jest słodko-kwaśny sos majonezowy. Nie powinno go być zbyt dużo, bo kapusta i marchewka puszczą trochę własnego soku.
Najczęściej robię coleslaw z gotowego poszatkowanego, które jeszcze dodatkowo sama kroję. Dodaję sos i po 2-3 godzinach jest idealne.

Print Friendly and PDF

January 18, 2016

Brioche

Brioche - ciasto drożdżowe czy bułka. Podobnie jak chałka jest jednym i drugim. Może być jedzona sama, a może być częścią kanapki. Może być wykorzystana jako podstawa słodkich pains aux raisin, a także pasztetów, takich jak foie gras, zapiekanych w cieście. Słowem jest to uniwersalne ciasto-pieczywo drożdżowe. Podobnie jak w przypadku chałki, w naszym domu wykorzystuje się brioche do najróżniejszych kanapek i pysznego lekkiego śniadania, gdy brioche podana jest z domowymi dżemami. Oczywiście w zależności od przeznaczenia do ciasta na brioche dodajemy lub nie  pewne składniki, takie jak np. wanilię. 

Print Friendly and PDF

January 17, 2016

#6 Kulinarnie po Seattle i okolicy: La Bu La w Bellevue

Chińska restauracja La bu la w Bellevue, serwująca kuchnię seczuańską, ma bardzo dobre notowania na Yelpie i wśród znajomych. Dlatego postanowiliśmy ją wypróbować. I warto było, bo jedzenie bardzo mi smakowało. Spróbowaliśmy sporo potraw, dzięki czemu nabraliśmy niezłego rozeznania. Przede wszystkim skoncentrowaliśmy się na potrawach znanych nam z innych chińskich restauracji, a także oznakowanych w menu La Bu La jako najpopularniejsze. 

Naszą ucztę zaczęliśmy od bardzo udanych przystawek - pierożków gotowanych na parze (steamed dumplings), smażonych pierożków (handmade pot stickers) i pikantnych skrzydełek kurczaczych (spicy chicken wings). Każda z wymienionych przystawek była pyszna i jedynie świadomość, że mamy zamówiony obiad sprawiły, że nie domówiliśmy ich więcej. Szczególnie do gustu przypadły nam pot stickers - lekko pbsmażone i chrupiące. 
Print Friendly and PDF

January 15, 2016

Paszteciki z kapustą i grzybami

Wigilijnej kapusty z grzybami nie da się przygotować dokładnie tyle, by nie zostało jej zbyt dużo. Głównie dlatego, iż na stole wigilijnym jest tyle potraw, iż nie da się niczego zjeść zbyt dużo. Ja celowo robię więcej wigilijnej kapusty z grzybami by ją potem wykorzystać do innych potraw. Ma ona bowiem ten niezwykły smak - głównie dlatego, iż zawiera sporo grzybów i wywaru z nich zrobionego. Ponieważ świetnie przechowuje się w zamrażalniku, nie spieszę się z jej wykorzystaniem; po jakimś czasie przygotowane z niej dania smakują wyśmienicie. Paszteciki czy krokiety z taką kapustą są doskonałym daniem samym w sobie lub dodatkiem do barszczu niemal o każdej porze. 


Print Friendly and PDF

January 14, 2016

Sałatka z tuńczyka z warzywami

Sama kanapka do pracy jakoś ostatnio mi nie pasuje. Ale kiedy kanapkę uzupełni się sałatką, to lunch nagle nabiera zupełnie innego smaku. Dlatego też próbuję tworzyć sałatki, które urozmaicą lunche. Latem czy jesienią jest znacznie większe pole do popisu dzięki świeżym warzywom, ale zimą pozostają do dyspozycji głównie warzywa z przetworów. Nie oznacza to jednak, że sałatki na tym tracą. Są po prostu inne. Tę sałatkę warto zrobić kilka godzin, a nawet jeden dzień przed podaniem. A najlepiej - według mnie - smakuje z popieczonym w tosterze chlebem posmarowanym masłem. 

Print Friendly and PDF

January 11, 2016

Paszteciki z grzybami

Co roku obiecuję sobie, że będę dodawać nowe potrawy świąteczne do naszego rodzinnego menu. Prawda jednak jest taka, że ciężko jest potem spróbować tych wszystkich smakołyków. W efekcie pozostajemy z tradycyjnym menu, a nowe potrawy jemy przed lub po świętach. W końcu kto powiedział, że paszteciki z grzybami należy jeść tylko w okresie świąt? No właśnie – po świętach też są dobre, zwłaszcza popijane barszczem. Na lekki obiad bezmięsny czy na przystawkę, wręcz idealne. A że świetnie przechowują się w zamrażalniku, można zrobić z nich większą ilość i rozmrażać tyle, ile nam potrzeba. 

Print Friendly and PDF

January 09, 2016

Rożki francuskie z masą makową

Zrobiłam je dość przypadkowo, w ramach zagospodarowywania skrawków ciasta francuskiego, które zostało po robieniu ciasta na święto Trzech Króli. Ale zasadniczo wygodniej zrobić je po prostu z całego ciasta, bo naprawdę warto. Są bardzo dobre - rzec by można niebezpiecznie dobre. I tak proste do zrobienia, jak mało które ciasto. Jako nadzienie wykorzystałam masę makową przygotowaną wcześniej na makowce. Można też użyć gotowej masy. 

Print Friendly and PDF

January 08, 2016

Sałatka z szynką, groszkiem i marynowaną papryką

Po świetach i rozpoczęciu Nowego Roku, a przede wszystkim po wszelkim kucharzeniu z tych okazji, zostaje zawsze troszkę tego i owego - np. białka  po robieniu faworków, skrawki wędliny, pootwierane słoiki z przetworami. I co z tym zrobić, zwłaszcza gdy choć jeszcze dobre do jedzenia, resztki te nie prezentują się najlepiej i straszą nas za każdym razem gdy otworzymy lodówkę.  Najlepiej zrobić z nich coś, co w połączeniu z innymi składnikami nada im nowego charakteru. Jest oczywiście cała masa sposobów na to, a ta sałatka to tylko jedna z możliwości. W przeszłości robiłam już takie sałatki w oparciu o nieco inne składniki - ogórki kiszone i grzybki marynowane. Pole do popisu jest więc duże, zaś głównym celem tej czy podobnej sałatki jest zagospodarowanie pozostałych nam składników, takich jak białka czy skrawki wędlin w smaczny i ciekawy sposób. 

Print Friendly and PDF

January 06, 2016

Galette des rois, czyli ciasto króli

Ostatnio jakby częściej przypominano tradycje związane ze Świętem Trzech Króli. Pojawiają się ciasta, co prawda nie do końca polskie, przez prasę i portale przewinęły się teksty wyjaśniające prawidłową pisownie i znaczenie napisu na drzwiach do domu. Może kiedyś wrócą i inne polskie zwyczaje, a na naszych stołach znów zagoszczą szczodraki i sójki? Tymczasem pokusiłam się na zrobienie francuskiego ciasta serwowanego na Trzech Króli, galatte des rois. W następnych latach zajmiemy się meksykańskim rosca de reyes, a także bardziej wytrawnymi wypiekami polskimi – szczodrakami czy „sójkami”.

Print Friendly and PDF

January 04, 2016

Makowe zawijaski

Jeszcze się nie zdarzyło, abym zrobiła tyle masy makowej, ile potrzebuję na makowce. Jednak nie jest to żaden problem. Jest ona tak pyszna, że spokojnie można ją wykorzystać do upieczenia czegoś, co nie jest kolejnym makowcem. Na przykład rogalików. Albo w makowych spiralek. Te zawijaski-ślimaczki są niczym małe makowce i udają się wspaniale. Są przepyszne - szczególnie takie świeże, jeszcze lekko ciepłe, ociekające lukrem. Takiemu rarytasowi oprzeć się może mało kto.

Print Friendly and PDF

January 03, 2016

Kaczka w pomarańczach

Obok tradycyjnej kaczki polskiej, pieczonej z jabłkami, ta kaczka z włoskiego przepisu jest chyba najsmaczniejszą jaką można sobie wyobrazić.  To co może lekko rozczarować wielbicieli kaczki pieczonej, to brak chrupiącej skórki. Myślę jednak, że kombinacja smakowa tej wersji doskonale wynagradza tę drobną „niedoskonałość”.  
Tak przygotowana kaczka to specjał kuchni włoskiej, a przepis pochodzi z naszej starej, ulubionej książeczki z serii Encyklopedia kulinarna - Kuchnia włoska autorstwa Andrzeja Bareckiego, Marka Łebkowskiego i Marka Urbańskiego (Wydawnictwo Ten)
Print Friendly and PDF